Ekonomi

AB, Amazon’un iRobot satın alma teklifini durduracak

The Wall Street Journal’ın raporuna göre Avrupa Birliği’nin antitröst kurumu Amazon’u onayladı (NASDAQ: AMZN .com Inc. iRobot Corp., Roomba elektrikli süpürgelerin üreticisi. şirketini satın alma teklifini yasaklamaya hazırlanıyor. 1,4 milyar dolar değerindeki anlaşma, rekabeti engelleyebileceği ve Amazon’un e-ticaret pazarındaki hakimiyetini artırabileceği endişesi nedeniyle inceleme altına alındı.

Piyasa kapandıktan sonra iRobot’un hisseleri önemli ölçüde düştü ve %36 düşüşle 15 dolara geriledi. Düşüş, Amazon temsilcileri ile Avrupa Komisyonu yetkilileri arasında anlaşmanın potansiyel olarak engellenmesi konusunu tartışan bir toplantının ardından geldi.

NASDAQ:AMZN’de listelenen Amazon ve NASDAQ:IRBT altında işlem gören iRobot, satın alma sürecinin ilk kez Ağustos 2022’de duyurulmasından bu yana düzenleyicilerin ilgi odağı oldu. Alexa sesli asistanları, akıllı termostatları, güvenlik cihazları ve duvara monte akıllı ekranlardan oluşan serisine katılacak olan iRobot’un çalışmaları da eklendi.

Amazon, son tarih olan 10 Ocak’a rağmen, antitröst endişelerini hafifletmek için Avrupa Birliği’nin rekabet düzenleyici kurumuna herhangi bir taviz teklif etmedi. Perşembe günkü toplantıda Amazon’a, satın alma işleminin reddedilmesinin beklendiği bilgisinin verildiği bildirildi.

Amazon konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. AB rekabet kurallarının uygulanmasından sorumlu olan Avrupa Komisyonu’nun, süreci onaylayıp onaylamama konusunda nihai kararını 14 Şubat’a kadar vermesi gerekiyordu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

muratpasahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu