Haber

ABC News personeli İsrail yanlısı yayın politikasını eleştirdi

Avustralya haber kanalı ABC News’in çalışanları, kuruluşlarını “İsrail yanlısı” yayın politikası nedeniyle eleştirdi.

The Age gazetesinin haberine göre, ABC News’in yayın politikası yöneticisi Mark Maley’nin girişimiyle İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin haberlerin dili üzerine bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya katılan çalışanlar, “Konunun haberleştirilmesinde İsrail Ordusu (IDF) kaynaklarına büyük oranda başvurulduğunu, İsrail hükümetinin politikaları ve insan hakları gruplarının iddiaları aktarılırken ‘işgal’ gibi kullanımların yaşandığını” ifade etti. ‘, ‘abluka’, ‘soykırım’, ‘apartheid’ ve ‘etnik temizlik’ kısıtlandı.” “Eleştirilerini dile getirdi.

Çalışanlar, “Filistin” kelimesinin kullanımına genel bir yasak getirilmesi konusundaki endişelerini yönetime dile getirdiler.

Toplantının ardından çalışanlara gönderdiği e-postada Maley, Gazze ile ilgili haberlerin karmaşık bağlamı nedeniyle ikilemler getirdiğini, özellikle Müslüman ve Yahudi çalışanların konuyla kişisel bir bağı olduğunu vurguladı.

İsrail’in eylemlerini anlatan sözlerin herkes tarafından kabul edilen bir tanım olmadığını belirten Maley, “İsrail’e yönelik savaş suçu iddialarının inandırıcılığı artık net bir şekilde ortaya konmuştur. Birçok uluslararası kişi ve kurum, İsrail’in savaş suçu işlediğini söylüyor. sadece bir fikir.” “Bunun bir temeli var ve esasen (bu görüşü) bildirmemiz bizim için yeterli.” Bu kelimeyi kullandı.

ABC sözcüsü, bu yöndeki yayın politikalarının çalışanların geri bildirimleri dikkate alınarak çalışanların kaygılarını giderecek şekilde güncelleneceği bilgisini paylaştı.

haber-corlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu