Haber

ABD ve Hindistan Dışişleri ve Savunma Bakanları Hint-Pasifik ve Gazze’deki Durumu Görüştü

YENİ ABD ve Hindistan Dışişleri ve Savunma Bakanları Yeni Delhi’de bir araya gelerek Hint-Pasifik bölgesi ve Gazze’deki durumu tartıştılar.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, “2+2 diyaloğu” çerçevesinde Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bir araya geldi.

Blinken, toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ile Hindistan’ın güçlü bir ortaklığa sahip olduğunu ve bunu ileriye taşıyacak fırsatları tartışacaklarını kaydetti.

Toplantıda yaptığı konuşmada, ABD’nin açık ve özgür bir Hint-Pasifik’e yönelik kararlılığının devam ettiğini belirterek, iki ülke ilişkilerinde savunma alanındaki iş birliğinin de önemli olduğunu kaydetti.

Hindistan Bakanı Jaishankar, Gazze’deki durumun kendileri için “büyük bir endişe kaynağı” olduğunu kaydederek, “Hindistan, kendi tanınmış sınırları içerisinde yan yana, egemen, bağımsız ve yaşayabilir bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik müzakerelerin sürdürülmesini her zaman desteklemiştir. İsrail’in yanındayız.” dedi.

ABD ve Hindistan savunma bakanları konuşmalarında iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin devamına vurgu yaptılar.

feke-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu