İş

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu: EYT’den 5 milyon vatandaş faydalanacak

EYT düzenlemesinin mimarlarından AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu, yasama çalışmalarının kararlılıkla yürütüldüğünü ve her zaman Meclis kararı ile birlikte sonuca ulaşıldığını belirtti.

Verilen sözler yerine getirildi

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Akbaşoğlu, Aralık 2021’de EYT yönetmeliğinin 2022 bütçesini görüşürken “Beş adım atacağız ve sırayla uygulayacağız.”Söylediklerini ve söyledikleri beş kelimeden beşinin gerçekleştiğini açıkladı.

“Kanun üç konuyu düzenlemiştir”

EYT yasasının üç konuyu düzenlediğini belirten Akbaşoğlu, şunları söyledi:

Biz, bizden önce yürürlükte olan ve emekli olabilmek için 3 kuralın yerine getirilmesi gerektiğini söyleyen yasal düzenlemede, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı olmak üzere 5 bin ile 5 bin arasında değişen iki kural bulunmaktadır. 975 gün ve sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999’dan önce, Yürürlükteki yasalara göre işe başlayabilen tüm çalışanlarımıza yaş şartı aranmaksızın emeklilik hakkı getirdik. Türkiye ekonomisine katkı sağlamak adına emekli olarak çalışmaya devam etme hakkı getirdik. Bu çerçevede hem işçimize hem de patronumuza yönelik bir düzenleme getirerek, üretimi ve ihracatı artırmak, kesintisiz devam etmek için kişi başı 500 TL ile 3 bin 753 TL arasında değişen SGK takviye primi ödenmesini sağladık. istihdamda sorunlar.

“Taşeron işçiye kadrolu olarak işine devam etme imkanı getirildi”

1 milyona yakın taşeron çalışanımıza ekip olarak çalışmalarına devam etme imkanı sağladık. Ancak daha önceki yasal düzenlemede, emekliliğe hak kazanılması durumunda zorunlu emeklilik söz konusuydu. Bugün yürürlüğe giren EYT yasası kapsamında, emekliliği hak eden taşeron firmadan kadroya geçen çalışanlarımıza, emekli olma veya emekli olmadan işlerine devam etme hakkı getirdik. Cumhurbaşkanımızın hem Çalışma Bakanımıza hem de AK Parti Kümelenmesine en başından beri ‘EYT meselesini çözelim’ yaklaşımı çerçevesinde hep birlikte böyle bir sonuca ulaştık.

“Bu güzel sonuca birlikte ulaştık”

Tarihin en büyük sarsıntılarından birinin yaşandığı bir dönemde “Acaba EYT çekilecek mi?”, “Yürürlük tarihi ertelenecek mi?”Bazı endişelerin gündeme geldiğini hatırlatan Akbaşoğlu, şunları kaydetti:

Ancak bu endişelere yer yoktur; Türkiye’nin güçlü iradesinin, güçlü ekonomisinin, güven, istikrar ve geleceğe umut dolu yaklaşımının bir tezahürü olarak, AK Parti’nin, Cumhur İttifakı’nın ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki kararlılığının, güçlü iradenin sonucu olarak, Meclisimizin aldığı karar bu güzel sonuca ulaşmıştır. beraber geldik

“2023 ve sonrasında yaklaşık 5 milyon vatandaşımız bu düzenlemeden yararlanacak”

Akbaşoğlu, vatandaşların bugün yaşadıkları yerden e-Devlet’e başvurarak veya bizzat Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek bu hakkı elde edebileceklerini belirterek, 2023 ve sonrasında yaklaşık 5 milyon vatandaşın bu düzenlemeden yararlanacağını söyledi.

“EYT depremzedelere katkı açısından önemli bir düzenleme”

EYT’li vatandaşlara hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Akbaşoğlu, şöyle konuştu:

Durma, devam et. O yaparsa AK Parti yapar, Cumhur İttifakı yapar, Erdoğan yapar. Bu kapsamda özellikle deprem bölgelerinde vatandaşlarımızdan yoğun taleplerle karşılaşmaktayız. 11 ilde yaşayan vatandaşlarımızın acılarını paylaşıyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyor, yaralılara acil şifalar diliyorum. EYT ile ilgili düzenlememiz de onlara katkı sağlaması açısından değerli bir düzenleme oldu. Devlet olarak her zaman yanlarında olduğumuzdan emin olsunlar.

haber-duzkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu