Haber

Arap Birliği Genel Sekreteri: Çin-Arap Zirvesi Dostluk Bağlarının ve Stratejik İşbirliğinin İlerlemesini Sağlayacak

Arap Ligi Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Çin-Arap Devletleri Zirvesi’nin iki taraf arasındaki dostluk bağlarını ve stratejik iş birliğini ilerletmeyi amaçladığını söyledi.

Abu Gayt bu açıklamayı Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da verdiği özel bir röportajda yaptı.

SES 1 (Arapça): AHMED EBU GAYT, Arap Ligi Genel Sekreteri

“Zirvenin özel bir önemi var çünkü her şeyden önce Çin lideri Xi Jinping’i Arap devletlerinin liderleriyle buluşturan büyük önem taşıyan bir tepe.

Arap dünyasının Çin’in vizyonuna, çabasına, gelişimine ve yatırımına ihtiyacı var ve Çin’in tarihi ortakların dostluğuna ihtiyacı var. Arap bölgesinin yanı sıra Çin’in derin ve engin tarihini anlamalıyız.”

Kahire merkezli pan-Arap örgütünün Genel Sekreteri, zirvenin Çinli ve Arap liderler için vizyon alışverişinde bulunma şansı olduğunu ve Çin-Arap işbirliğinin devam eden ivmesinden çok memnun olduğunu söyledi.

SES 2 (Arapça): AHMED EBU GAYT, Arap Birliği Genel Sekreteri

“Arap bölgesinin kalkınmaya ihtiyacı var ve ekonomik, sosyal, siyasi, eğitim ve sağlık sorunları gibi birçok sorunu var, çok ihtiyaçları var.

Çin, gelişmekte olan bir dünya devleti ve büyük bir başarı ve başkalarına yardım etmeye istekli, gelişmekte olan bir ülke olduğunu asla unutmuyor.”

Çin’in önerdiği Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) ile ilgili olarak Abu Gayt, Arap dünyasının bunu memnuniyetle karşıladığını ve desteklediğini söyledi.

SES 3 (Arapça): AHMED EBU GAYT, Arap Ligi Genel Sekreteri

“Kuşak ve Yol Girişimi şüphesiz memnuniyetle karşılanıyor ve destekleniyor. Yakın gelecekte daha elverişli bir ortam ve zemin sunacağına inanıyorum.

BRI o kadar memnuniyetle karşılanıyor ki birçok ülke için fayda sağlıyor ve aynı zamanda Çin’e de fayda sağlıyor.

Çin’in başarısı, yalnızca Çin halkının refahı için değil, aynı zamanda uluslararası toplumun refahı ve güvenlik açısından küresel olarak istikrarlı siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel bağlar için de gereklidir.”

Riyad’dan bildiren Xinhua Haber Ajansı muhabirleri.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu