Haber

Artvin Borçka’da heyelan: 10 bina hasar gördü

Artvin’in Borçka ilçesinde meydana gelen heyelan nedeniyle binaların içi yağmur suyu ve çamurla doldu, ilçedeki 10 binada hasar oluştu.

Şiddetli yağışların olumsuz etkilediği Artvin’in Borçka ilçesinde meydana gelen heyelan hayatı olumsuz etkiledi. İlçeye bağlı Gündoğdu Mahallesi’nde ise heyelan nedeniyle 4 bina hasar gördü. Heyelandan zarar gören 7 katlı bina risk oluştururken, vatandaşlar pencerelerinden uzattıkları hortumla evlerinin duvarlarını yıkayarak temizlemeye çalıştı. Mahalledeki 7 haneli iki bina heyelanın ardından boşaltılırken, binanın arka tarafından giren yağmur suyu ve çamur evleri doldurdu. İçeride bulunanların tahliye edilmesinin ardından Borçka Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından binanın cephesinde yağmur suyu ve çamurun tahliyesi için delikler açıldı. Evlere giren su ve çamur bu deliklerden tahliye edilirken, binanın çevresinde güvenlik önlemi alındı ​​ve vatandaşların evlerine girmelerine izin verilmedi. Bölgedeki bir binanın sabit kısmı kırılıp kayarken, tahliye edilen 7 haneli 2 binanın arkasındaki alanda duran ve kaymaya devam eden kaya modülleri vatandaşlarda tedirginliğe neden oldu.

Hasar tespit çalışmaları için düğmeye basıldığını belirten Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “Aşırı yağıştan dolayı burası eğimli bir alan. Bu eğimli alandan dolayı heyelanlar ve kayma yerleri yerlerini doldurarak su birikintileri ve göletler oluşturdu. DSİ geldi. Burada tahliye çalışması ya da burası için ne gerekiyorsa yapıldı.” Bunu yapması gerekiyor. Biz de buradayız. Sabaha kadar bölgedeydik ve vatandaşların yardımına koştuk. Çok şükür can kaybımız olmadı ama maddi hasar yüksek düzeyde. Hasar tespit çalışmaları kısmen başladı. Sabahtan beri bölgedeydim, gerekli fotoğrafları çekiyordum. Gerekli raporları tutuyoruz. Dün akşam, “İlgili fen ve inşaat işlerinden mühendis arkadaşlarımızı sahaya gönderdik. Onlar da gerekli tedbirleri ve raporları aldılar ama bugün gün ağarırken sahada çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“Tahliye ve kamulaştırma da gerekebilir”

4 binanın hasar gördüğü Gündoğdu İlçesi’ndeki hasarlı binaların da kamulaştırılabileceğini sözlerine ekleyen Başkan Orhan, “Gündoğdu İlçesi aynı zamanda zemini en kaygan olan bölge. O bölgede şu anda iki konut binası var. Tabii ki biz de bunu yapıyoruz” dedi. Bunu tekrar bilimsel verilere dayandırmak gerekiyor.Bu bilimsel verilere göre “Ona göre oraların boşaltılması veya boşaltılması, kamulaştırılması gerekebilir. Orada temel bir analize ihtiyaç var” dedi.

“Gece evlerdeki insanları taş atarak uyandırdık.”

Gündoğdu Mahallesi’nde riskli binaların hemen yanında oturan Doğuş Ataman, yağmurun ardından heyelan seslerini duyunca evden çıktıklarını, riskli binalardaki vatandaşları camlarına taş atarak uyandırdıklarını kaydederek, ” İki gün önce gece başlayan yağmur gün boyu devam etti. Akşam saatlerinde heyelan meydana geldi. “Sesleri duyduk, dışarı çıktık, heyelan meydana geldi. En üstte çöküp evin arkasında bırakılan bir ahır vardı. Tehlike halen devam ediyor. Heyelanın ardından gece evlerdeki insanlara taş atıp onları uyandırdık. Artık evler boş, kimse kalmadı” dedi.

“Tedbir amaçlı evde yaşayan kiracıları uzaklaştırdık”

Gündoğdu Mahallesi’nde boşaltılan binalarda yaşayan Uğur Navdar, “Bina bizimdi ama yukarıdan heyelan geldi. Yol kapandı, bu sefer yoldan gelen sular aşağı doğru akmaya başladı. Tedbir olarak biz de aşağıya doğru akmaya başladık. Evde yaşayan kiracıları tahliye ettik. Geceden beri burada çalışıyoruz. Eve su girdi. Şu an durum bu.” konuştu. -ARTVİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu