Ekonomi

Barclays, ABD’de Büyük Şirketleri Tercih Ederek Büyüme Hisse Senetlerini Değer Hisse Senetlerine Tercih Etmeyi Öneriyor

Barclays analistleri, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyüme odaklı hisse senetlerinin geleceği konusunda umutlu olmaya devam ediyor.

“Barclays Equity Factor Insights: Haziran” dokümanı, Amerika Birleşik Devletleri’nde hızlı kazanç büyümesi ile karakterize edilen hisse senetlerinin, mevcut kazançlara göre değerinin düşük olduğu düşünülenlere göre açık bir şekilde tercih edildiğini göstermektedir.

Değerinin düşük olduğu düşünülen hisse senetleri Mayıs ayında daha iyi performans göstermiş olsa da, Barclays bunun kısa vadeli bir eğilim olduğunu ve muhtemelen az sayıda büyüme odaklı şirketin gelecekteki kazanç tahminlerinin daha az iyimser olmasından kaynaklandığını düşünmektedir.

Belgede ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde daha büyük piyasa değerine sahip hisse senetlerinin tercih edildiği vurgulanıyor. Bu tercih, Barclays’in de desteklediği üzere, bu şirketlerin yüksek kaliteli operasyonlar ve hisse başına istikrarlı satış/kazanç büyümesi ile ilişkilendirilmesine bağlanıyor. Buna ek olarak, artan faiz oranlarının, genellikle daha küçük şirketleri içeren yüksek borç seviyelerine sahip şirketler üzerindeki potansiyel etkisinden endişe duyulmaktadır.

Avrupa pazarındaki durum ise farklı. Barclays hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Avrupa’da değeri düşük hisseler konusunda nötr bir duruş sergiliyor ancak daha küçük piyasa değerine sahip Avrupalı şirketlerdeki fırsatları tespit ediyor.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde, daha büyük piyasa değerine sahip hisse senetlerini daha küçük piyasa değerine sahip olanlara tercih etmeye devam ediyoruz, Avrupa’da ise daha küçük piyasa değerine sahip şirketlere daha sıcak bakıyoruz.”

Bu tercih büyük olasılıkla tarihsel olarak düşük fiyat/kazanç oranlarından ve yılın ikinci yarısında faiz oranlarında düşüş beklentisinden kaynaklanıyor ki bu da küçük şirketler için büyük şirketlere kıyasla daha avantajlı olacaktır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir insan editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haber-aslanapa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu