Haber

CHP Akdoğan: ‘Vizesiz Avrupa’ dediniz, şimdi tamamen vizesiziz

ANKARA –CHP Parti Meclis Üyesi ve Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında son aylarda yaşanan vize sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘VİZESİZ AVRUPA BİR RÜYA’

Avrupa Birliği Geri Kabul Anlaşması’nın 9 yıl önce imzalandığını hatırlatan Akdoğan, “Bu anlaşmayı imzalarken geri kabul anlaşmasını da imzalıyoruz. Ama en az 3 yıl içinde Türk vatandaşlarına vize serbestisi vereceklerini de söylediler. Anlaşmanın üzerinden 9 yıl geçti ve başta AB ülkeleri olmak üzere ABD ve İngiltere, Türk vatandaşlarına vize ambargosu uyguluyor. Vizesiz Avrupa dediniz, şimdi tamamen vizesiziz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının anayasal seyahat özgürlüğünün kısıtlandığını belirten Akdoğan, “Sanatçılar, öğrenciler, rahmetli, hastalar, acenteler, ihracatçılar, nakliyeciler, vize başvuruları için para ödeyin, umut, plan, israf. zaman geçer ama sonunda ret kağıdı verilir ve pasaportları boyanır. Anayasal seyahat özgürlüğü kısıtlanıyor ve her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına potansiyel mülteci muamelesi yapılıyor” dedi.

‘ÜLKEMİZİN SAYGIN SANATÇILARINA VİZE ALAMAZ’

Akdoğan, yaptığı açıklamada, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizi sığınmacılar için bir otele çevirirseniz, herkese vatandaşlık dağıtırsanız, Türkiye Cumhuriyeti devletinin nüfus cüzdanını vatandaşlık belgesine çevirirseniz. Avrupa’ya geçiş için gereken pasaportu çıkartmak için gerekli belgeyi verirseniz, Türkiye Cumhuriyeti’nin sanatçısını, öğrencisini, gençliğini ve hastasını kurtarmış olursunuz.” Acentenizi ve ihracatçınızı vize kuyruklarında ezeceksiniz. İnsanların pasaportlarına leke sürüyorsunuz. Vatandaşına potansiyel bir mülteci muamelesi yapılıyor. Ülkemizin saygın sanatçıları vize alamazlar. Cem Yılmaz, Demet Akbağ’ın ABD konsolosluğuna vize başvurusunun gecikmesi, Tolga Çevik’in Kanada’dan, Onur Akın ve Volkan Konak’ın Almanya’dan vize alamamaları, Sumru Yavrucuk’un ABD konsolosluğuna vize verilmemesi gibi sebepler sonucu. 10. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’nde tek başına oynamak zorunda kalması ülkemiz adına büyük bir utançtır.”

Vize serbestisinin şartlarından birinin de yolsuzluğa karşı mücadele olduğunu söyleyen Akdoğan, “AB’den binlerce kilometre uzakta olan Güney Amerika ülkeleri her anlamda Türkiye’den daha geri durumda, Okyanusya ülkeleri sizin dediğiniz gibi. Daha dün kanlı savaşlar yaşayan Balkan ülkeleri, haritada göstermekte zorlanacaklar, Schengen bölgesine vizesiz girebilecekler. yapabilir. 100 yıllık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz Avrupa’ya gidemezler” dedi.

Akdoğan, hem kaçak göçmenleri, hem sığınmacıları hem de vize sorunlarını sonuna kadar takip edeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu