Haber

Çin ve Çek Cumhuriyeti ilişkileri güçlendirmek için işbirliğine hazır

PEKİN, 3 Kasım (Xinhua) — Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dışişleri Komitesi Ofisi Direktörü ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Perşembe günü Pekin’de Çek Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Danışmanı Tomas Pojar ile bir araya geldi.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi olan Wang, Çin’in Çek Cumhuriyeti ile ilişkilerine her zaman uzun vadeli ve stratejik bir perspektiften baktığını belirterek, Çek Cumhuriyeti ile karşılıklı yarara dayalı iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti. Çek tarafı ortak kalkınmayı teşvik edecek.

Wang, Çek Cumhuriyeti’ni Çin ile birlikte çalışarak birbirlerinin siyasi taahhütlerine uymaya, birbirlerinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeye, birbirlerinin iç işlerine karışmamaya ve ikili ilişkilerin siyasi temelini korumaya çağırdı. ikili ilişkilerin sağlam, istikrarlı ve sürdürülebilir şekilde gelişmesi.

Pojar, ülkesinin Çin ile ilişkilerini pragmatik bir yaklaşımla geliştirmek istediğini ve ikili ilişkilerin uzun vadeli gelişimi için sağlam bir temel oluşturmak üzere Çin ile işbirliğini güçlendirmeye, etkileşimi artırmaya ve karşılıklı anlayışı geliştirmeye istekli olduğunu söyledi.

Çek Cumhuriyeti’nin yalnızca Çin unsuruna bağımlı olduğunu vurgulayan Pojar, bunun değişmeyeceğini ifade etti.

Pojar, Çin’in Ukrayna krizi ve diğer uluslararası ve bölgesel konulardaki tutumuna değer verdiklerini ve Çin ile teması güçlendirmeye istekli olduklarını belirtti.

haber-kumlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu