Haber

Delil şüphesi ortadan kalktı: Amasra’da bağımsız gözlemciler nezaretinde sefer hazırlıkları yapılacak

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait Amasra Taşkömürü İşletmesi’nde (ATİM) 14 Ekim 2022’de 42 madencinin hayatını kaybettiği madende arama süreci başladı. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatların delilleri kararttığı şüphesiyle başvurusu üzerine madende bağımsız gözlemciler de yer alacak.

Madende grizu ve kömür tozu patlamasına ilişkin davanın ilk duruşması 25-28 Nisan tarihlerinde Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dava öncesinde madende yapılacak keşifle ilgili detaylar belliydi.

23 SANIK, 8’İ TUTUKLU

31 Ekim 2022 tarihli ön bilirkişi raporuna göre, yangın ve kömür tozu patlaması nedeniyle açılan davada 8’i tutuklu 23 kişi, “Yetersiz teknik altyapıda üretime devam edilmesi ve mesleki kurallara aykırı riskli çalışma koşulları” nedeniyle yargılanıyor. sağlık ve güvenlik önlemleri”.

Davanın iddianamesinde tutuklu sanıklardan dördünün olası kasten öldürme ve yaralama suçundan 1080 yıla kadar, diğer sanıkların taksirle öldürme suçundan 18 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

AVUKATLARDAN BAĞIMSIZ GÖZLEM VE KAMERA KAYDI İSTEME

ÇHD avukatlarının 3 Şubat’taki davanın ardından yaptığı başvuruda, TTK ve ATİM yetkililerinin delilleri karartacağı şüphesiyle, TTK ve ATİM yöneticilerinin soruşturma aşamasında ön bilirkişi raporunu dikkate almadıkları, sorumluluk “işçi hatası” olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.

Başvuruda, TTK ve ATİM yöneticilerinin sorumluluktan kaçmak için manipüle etmeye çalıştıkları öne sürülürken, delil karartmasını önlemek için bağımsız gözlemci ve kamera kayıtları istendi.

Başvuruyu kabul eden Bartın Ağır Ceza Mahkemesi, keşfin bağımsız gözlemciler gözetiminde yapılmasına ve kamera ile kaydedilmesine karar verdi. Mahkeme kararının ardından madende yapılacak arama için başlatılan baraj açma işlemlerine bir süre ara verildi. Bağımsız gözlemciler belirlenir belirlenmez, maden ocağına inilerek arama hazırlıklarına başlanacak.

cumraajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu