Yaşam

Deprem bölgesinde binlerce hayata umut oldular: Hayat kurtaran doktorlar yaşadıklarını anlattı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 11 ili etkileyen ve “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından farklı illerden doktorlar gönüllü olarak Adıyaman’a gitti.

Yaraları iyileştirdiler ve moral verdiler.

Sert hava koşullarına rağmen kent merkezi ve ilçelerdeki hastanelerde görevli doktorlar 7 gün boyunca enkazdan çıkarılan yaralıları tedavi etti, ihtiyaç sahibi hastaların ameliyatlarını gerçekleştirdi.

Ekipler, yaralıların hayatlarını kurtarmanın yanı sıra gönüllerine de dokunarak moral, motivasyon, maddi ve manevi destek sağlamaya çalıştı.

Görev süresinden döndü

Görev süreleri dolan Antalya Havalimanı’na başta Afyonkarahisar, Antalya, Burdur ve Isparta olmak üzere farklı illerden 137 kişilik sağlık ekibi geldi.

Burada sevdikleri tarafından karşılanan ekip, bir an önce deprem bölgesine geri dönmeyi hedefliyor.

Sandıklı Devlet Hastanesi’nden Anestezi Uzmanı Elif Asıcı, Adıyaman’ın Kahta ilçesindeki Devlet Hastanesi’ndeki görevi Ağrılı ekipten devraldıklarını söyledi.

“Gerekirse hemen gönüllü olarak yeniden yola çıkarız”

Yaralı ve şehit sağlık çalışanlarının da olduğunu anlatan Aşıcı, şöyle konuştu: “Çocuk hastalarımız oldu. Elif isimli çocuğu 14. gününde ameliyat edebildik. Zor bir süreçti. Oradaki sağlıkçı arkadaşlarımız depremzede oldu. Yurdun dört bir yanından meslektaşlarımız çok emek harcıyorlar. Gerekirse hemen gönüllü olarak yeniden yola çıkarız.”dedi.

“Çare bulmaya çalıştık”

Çocuk Hekimi Aycan Çelebi, bölgedeki tüm zorluklara rağmen hastalara yardımcı oldukları için kendilerini iyi hissettiklerini söyledi.

İnsanların yardıma ihtiyacı olduğunu anlatan Çelebi, şunları söyledi:

Gülüşünüze bile oradaki insanların ihtiyacı var. Orada bulunduğumuz süre boyunca zor olan hiçbir şey olmadı. Zelzele bölgesine giden her arkadaşımız tekrar gitmek istiyor. Bu yaraları her zaman birlikte sarmalıyız. Umarım asla bırakmayız çünkü hepimize ihtiyaçları var. Bir hafta yaraları sarmaya çalıştık. Yoğun bakımda tedavi ettiğimiz depremzedelerden 3 çocuğumuzu sağlıkla taburcu etmek sevindirici oldu. Bir tedavi bulmaya çalıştık.

“Psikolojik destek de verdik”

Pratisyen Hekim Akif Şahiner ise Adıyaman’ın Tut ilçesinde görev devraldıklarını ve bir hafta boyunca hastaların tedavisini üstlendiklerini söyledi.

Depremin ilk saatlerinden itibaren bölgeye gitmek için çok uğraştığını ancak ilk etapta uzman bir ekip gönderildiğini hatırlatan Şahiner, bölgeye tekrar gidip şifa dağıtmak istediğini vurguladı.

Bronşit ve zatürree olan çocuk hastaları da tedavi ettiklerini vurgulayan Şahiner, şöyle konuştu: “Enkazdan ağır yaralı olarak çıkarılan hastalarımız da oldu. Tıbbi imkanlarla tüm hastalara maddi ve manevi dokunmaya çalıştık, psikolojik destek de sağladık. Oraların insanları çok misafirperver. Oraların insanı adeta bir müşfikmiş gibi her zaman bize destek oldular. Yardıma gelen onlardı, bizimle her şeylerini paylaştılar.”dedi.

“Hepsi bizi kucakladı”

Topuz, depremde zarar gören sağlık çalışanları yerine görevlerini yapmaya çalıştıklarını belirtti. “Artan sağlık hizmetini karşılamak için gönüllü olarak gittik. Orada konaklama ve kişisel ihtiyaçlarımızı karşılama gibi bir beklentimiz yoktu. Kahta Devlet Hastanesi’nde ağırlandık. Hepsi bizi ağırladı ve büyük bir misafirperverlik gösterdi.”sözlerini kullandı.

En yaygın vakalar

Acil serviste günde 1600-1800 civarında hastaya hizmet verdiklerini anlatan Topuz, daha çok kalp krizi, felç, beyin sarsıntısına bağlı travma, üst solunum yolu, mide ve bağırsak enfeksiyonu vakalarının olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu