Sağlık

Dikkat: Türkiye’de Böbrek Kanseri Vaka Sayısı Her Yıl Artıyor

Günümüzde metabolik hastalıkların artmasıyla birlikte böbrek kanseri değerli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Böbrek kanserlerinin çok sinsi bir hastalık olduğunu belirten Bristol Myers Squibb (BMS) Türkiye Medikal Müdürü Uzm. İhtilal Emel Alıcı, 15 Haziran Dünya Böbrek Kanseri Günü’nde böbrek kanserinin nedenleri, risk faktörleri, belirtileri ve tanı yöntemlerini anlattı..

 

Günümüzde hızla yayılan bir tehdit olan böbrek kanseri ile mücadelede zamanlama çok önemlidir. Kontrolsüz hücre büyümesi ve olağan dışı çoğalma sonucu ortaya çıkan bu hastalığa karşı sistematik kontroller ve sağlıklı alışkanlıklar büyük bir savunma mekanizması oluşturur. Bristol Myers Squibb (BMS) Türkiye Medikal Müdürü Uzm. İhtilal Emel Alıcı, 15 Haziran Dünya Böbrek Kanseri Günü vesilesiyle böbrek kanserinin nedenleri, risk faktörleri ve semptomlarına vurgu yaparak erken teşhisin hayati önem taşıdığını belirtiyor.

Böbrek Kanseri Sinsice İlerliyor: İşte Değerli Risk Faktörleri

Böbrek kanserinin çok sinsi bir hastalık olduğunu ve daha çok 60 yaş üstü erkeklerde görüldüğünü belirten Uzm. İhtilal Emel Alıcı, ”Hipertansiyon, sigara, obezite, yüksek proteinli beslenme, hareketsiz yaşam tarzı böbrek kanseri riskini önemli ölçüde artırıyor. Yüksek kalorili diyetler ve kızarmış yiyecekler de risk oluşturabilir. Tütün dumanındaki kanserojenler akciğerlerden gelen kana karışarak böbreklere zarar verebilir. Ancak, tütün kullanımı bırakıldığında riskin zaman içinde azalabileceğini unutmamak önemlidir. Böbrek kanseri riskimizi azaltmak için atabileceğimiz adımlar olduğunu asla unutmamamız gerektiğini belirtiyor.

Her hastalıkta olduğu gibi böbrek kanserinde de erken teşhis ve tedavi hayati önem taşıyor. Özellikle böbrek kanseri semptomları maalesef genellikle hastalık ilerlediğinde tespit edildiğinden, erken teşhis hastalıkla mücadelede kritik bir rol oynar. tecrübe. Dr. ve açıklanamayan ateş ve halsizlik veya solgunluk varsa hemen bir uzmana başvurmalısınız.”

Veriler Türkiye’de Böbrek Kanseri Vakalarının Her Yıl Arttığını Gösteriyor

tecrübe. İhtilal Emel Alıcı, 2018’de 4 bin 728 olan renal hücreli kanser vaka sayısının 2040’ta 7 bin 831’e çıkacağının iddia edildiğini anlatarak, kişilerin hastalık öyküsünden sonra ilk yapılacak şeyin bu olduğunu vurguladı. böbrek kanseri şüphesi olan doktor muayenesidir.

tecrübe. İhtilal Emel Alıcı, ”Birçok hastada genellikle ana tedavi yöntemi kanserin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Kanser yayılmış olsa bile açık veya kapalı bir ameliyatla tümörün çıkarılması, daha uzun yaşam süresi, ağrı ve kanama gibi semptomların azalması gibi faydalar sağlayabilir. Bu ameliyata parsiyel veya total nefrektomi denir. Uzmanlar tarafından ameliyat uygun görülmediğinde hastalıklı böbreği besleyen damarların tıkanması gibi tedaviler de uygulanabilir. Bu yöntem tümörün küçülmesini sağlar. Son yıllarda immünoterapi ve amaca yönelik casuslukların kullanılması tedavide etkili görünmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu