Ekonomi

Elazığ Galericiler Sitesi Başkanı Yılmaz: “Matrah düzenlemesiyle birlikte bayilere araba almaya giden vatandaşlar araç alamadı”

– Elazığ Galericiler Sitesi Lideri Yılmaz: “Matrah düzenlemesiyle birlikte bayilere araba almaya giden vatandaşlar araç alamadı”

“Hükümetimiz matrah düzenlenmesini zenginler daha zengin olsun diye değil, vatandaşlarımız araç alabilsin diye yaptı”

“Matrah düzenlemesi sıfır araçlara yaradı, ikinci el piyasası durdu”

ELAZIĞ – Matrah düzenlemesiyle birlikte sıfır arabalarda yaşanan indirimlerin akabinde sıfır araç almak isteyen vatandaşlar bayilerde otomobil bulamazken, Elazığ Galericiler Sitesi Lideri Ercan Yılmaz, “Matrah düzenlemesinden halk yararlanamadı. Bayilere araba için gittiler, araba bulamadılar” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklanan matrah indirimi açıklamasının akabinde vatandaşlar sıfır araçlara yöneldi. Bilindiği üzere motor hacmi 1600 santimetreküpe kadar olan arabalar ve birtakım hibrit arabalar için ÖTV matrah limitleri artırılmıştı. Buna nazaran, en düşük ÖTV oranı için gerekli olan limit, 120 bin liradan 184 bin liraya çıkarıldı. Yüzde 80 vergi uygulanan içten yanmalı motorlu araçlarda en yüksek hudut, 200 bin lira yerine 280 bin lira olarak belirlendi. Düzenlemeyle birlikte vatandaşlar sıfır arabalara yönelirken, bayilere giden vatandaşlar otomobil olmadığı için araç alamadı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Elazığ Galericiler Sitesi Lideri Ercan Yılmaz, matrah düzenlemesinden halkın yararlanamadığını vatandaşların bayilerde araç bulamadığını söyledi. Yılmaz, “ÖTV indirimi bekleniyordu, matrah üzerinden olacağını daha önceden söylemiştik. Fakat bundan halk yararlanamadı. Bayilere araba için gittiler, araba alınamadı. Bunlarla ilgili bir çok spekülatif haber çıktı. Malumunuz depolarda, garajlarda araba depolandığı belirtildi. Hükümet tarafından halkın araç alması noktasında bir hassasiyet gösterildi, böyle bir kanun çıkarmışsa bunda da halkın yararlanmasını isteriz” dedi.

“Sahada denetim yapılmasını istiyoruz”

Denetim sisteminin düzgün çalışması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Hükümet bunu zenginler varlıklı olsun diye yapmadı yahut birilerinin otomobilleri stoklayıp daha sonra karaborsa manasında satması ismine yapılan bir olay değil. Bunun hedefi insanların, fiyatları artan araçların muhakkak dilimdeki matrah ÖTV indirimi yapılarak halkın sıfır araç alabilme imkanını artırmak. İnşallah, denetçiler bu işleri sıkı meblağ. Otomotiv dalı olarak bunun bize ziyanı olduğu halde bu yapılan indirimlerin de heba olmaması için kontrollerin muhakkak çok âlâ yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu