Haber

Genel Sağlık İş, Aile Hekimliği Yönetmeliği’nin iptali için Danıştay’a dava açtı.

Orgeneral Sıhhat İş Sendikası, 29 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşmesi ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin iptali için dava açtığını duyurdu.

Genel Sağlık İş Dünyası Lideri Dr. Derya Uğur, aile hekimliği çalışanlarının iş garantisinin, yönetmelikte somut kriterlerden uzak, muğlak terimler kullanılması nedeniyle yöneticilerin inisiyatifine bırakıldığını söyledi. tıp çalışanları telef oldu.

ANKA’ya konuşan Uğur, şunları söyledi:

“Aile Hekimliği Sözleşmesi ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 29 Temmuz prestijiyle Resmi Gazete’de yayımlandı. Aile Hekimliği Sözleşmesi ve Ödeme Yönetmeliği Sendikamız Genel Sağlık-İş tarafından incelenmiş ve iptal istemi ile dava açılması gerektiği sonucuna varılmıştır.

Yönetmelikte belirtilen ‘sözleşmenin kendiliğinden fesih’ sebeplerinden biri de ‘6284 sayılı Ailenin Korunması ve Korunması Hakkında Kanun kapsamında tutukluluk, tutuklama, mahkûmiyet veya açığa alma nedeniyle görevde bulunmama süresi’ 8/3/2012 tarihli Kadına Yönelik Şiddet raporu sekiz haftayı aştı. Yönetmelikte yer alan “Bütünleşik sağlık hizmetlerinde görevli olup olmadığına bakılmaksızın beş kez nöbetçi görevini yerine getirmediğinin/edemeyeceğinin tespiti” şeklinde yönetmeliğe, Sözleşmenin kendiliğinden fesih sebeplerinden biri olarak yeniden düzenlenen aile hekimlerinin disiplin cezası alması. Makul bir süre boyunca teşvik ödemelerinin yapılamaması durumunda, Yönetmelikte yer alan ‘Ancak uyarı cezası alanlara bir ay, kınama cezası alanlara iki ay bu ödeme yapılmaz. aylıklarından kesme veya ilerlemelerini durdurma cezalarına hükmolunanlara üç ay süre ile” ibaresi aile sağlığı çalışanlarının disiplinine uygulanmaz. Teşvik ödemelerinin ceza alması halinde makul süre içinde yapılamayacağına ilişkin yönetmelikteki cezanın tamamının iptali talebiyle, ‘Ancak uyarı cezası alanlara bu ödeme bir ay süreyle yapılmaz. Kınama cezası alanlara iki ay, maaşından kesme veya ilerlemeyi durdurma cezası verilenlere üç ay” denildi. Biz dava açtık.

‘İŞ GÜVENCESİ YOK OLUYOR’

Yönetmelikte somut kriterlerden uzak, muğlak kelimelerin kullanılması nedeniyle aile hekimliği çalışanlarının iş güvencesi yöneticilerin inisiyatifine bırakılmış ve sözleşmelerin devamının öngörülebilirliği ortadan kaldırılmıştır. Kısacası aile hekimliği çalışanlarının iş güvencesi yok edilmektedir. Bu değişiklikle hukuk devletinde aranan türsel öngörülebilirlik unsuru ihlal edilmiştir.

Elbette aile hekimliği çalışanlarının görevden alınmalarına ilişkin kuralların açık ve kesin olarak belirlenmemiş olması keyfi uygulamalara yol açacağı gibi, bu tedbiri almaya yetkili kişi sayısının birden fazla olmasının da aynı şekilde olacağı da görülmektedir. objektiflikten uzak uygulamalara yol açmaktadır. Genel Sağlık-İş her zaman olduğu gibi en detaylı soruşturmayı yaparak sağlık çalışanlarının mağduriyetlerini giderebilecek en detaylı davayı açtı.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu