Ekonomi

İhracatçılar, 9 yıl aradan sonra Trabzon-Soçi feribot seferlerinin yeniden başlayacak olmasından memnun.

Trabzon’daki ihracatçılar, Rusya’nın Karadeniz’deki en önemli liman kentlerinden biri olan Trabzon’dan Sochi’ye 9 yıl aradan sonra 1 Mayıs’tan itibaren feribot seferlerinin yeniden başlayacak olmasına sevindi.

1992-2008 ortalarında Trabzon’dan yoğun olarak yapılan ve 2008’den sonra getirilen kısıtlama ve 2010’dan itibaren deniz yolculuğuna ilginin azalması nedeniyle 2014’te tamamen kaldırılan Trabzon-Soçi feribot seferleri 1 Mayıs’ta yeniden başlıyor, 2023.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçı Birlikleri (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, vapur seferlerinin yeniden başlamasının Trabzon’da ticaret ve ihracatta artış anlamına geldiğini söyledi. Gürdoğan, “İnşallah olur. Çünkü vapur demek, yolcunun yanında yük olması demektir. Trabzon’da ticaretin ve ihracatın artması demektir. Belgesiz birlikte yolcu alınabiliyor, 10 bin Euro’ya kadar. Dolayısıyla yeni gümrüklerde Türkiye’de yasa, Trabzon Türkiye’deki tüm esnaflar ihracata yönelik mal satabilecek.Bu ihracat rakamlarına yansımayacak olsa da Trabzon’a hareketlilik getirecek.Arap turizminin yanı sıra büyük bir sektöre sahip olacağını söyleyebiliriz. Trabzon ticaretine etkisi ve kişi başına düşen gelir artacaktır.Sarp kapısındaki yoğunluk da azaltılabilir ve bu sebeple çok daha kısa sürede gelebileceklerdir.Üstelik özellikle turizme büyük etkisi olacaktır. , kapıda Ro-Ro hizmeti olmasına rağmen uçak seferlerinin değerinden dolayı küçük araba ve vapurlarla tatillerini hem bölgemizde hem de Akdeniz’de geçirebileceklerdir. Ege ve Ege kıyılarına tatil için gidip çok rahat ülkelerine dönebilecekleri için turizme büyük katkı sağlayacağını söylüyorlar. Bunu bölgemiz ve ilimiz için bir başlangıç ​​haline getirmek, devam ettirmek ve sefer sayılarını artırmak en büyük arzumuzdur” dedi.

“Trabzon’da 30 Ro-Ro gemimiz var”

Trabzon’da 30 Ro-Ro gemimiz olduğunu kaydeden Gürdoğan, “Trabzon’da 30 Ro-Ro gemimiz var. Bunun yanında konteyner gemilerimiz var. Konteyner gemilerimizin tamamı kalkıyor. Trabzon ihracatına baktığımızda 400 milyon samsun limanından dolar ihracat yapılıyor ve merkezleri burada.trabzonlu ihracatçının nakliye sektöründe bu kadar uzaklığı var ve aynı zamanda treyler ile Türkiye’ye geçiş belgesi dediğimiz oraya taşıma yapıyoruz.biz Trabzonlu ihracatçılar aynı anda Türk tırlarının Rusya’ya gitmesinin önünü açtılar Türkiye’deki kamuoyu bunu bilmez ama bizim taşıdığımız her tır dosvola (geçiş belgesi) olarak Türkiye’ye geliyor diyebiliriz. Zamanla 3-4 bin dolarlık bir maliyete ulaştı” dedi. – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu