Haber

İnci Vakfı Hasat Hibe Programı 2023 Başvuru Süreci Başladı

Cevdet İnci Eğitim Vakfı’nın gençlere yönelik faaliyetleri kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği 2023 Hasat Hibe Programı’nın başvuru süreci başladı.

 

Döngüsel ekonomi, israfın kaynağında azaltılması, alternatif ve saf enerji alanlarındaki projeleri destekleyecek olan Hasat Hibe Programına başvurular 12 Eylül – 6 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında incivakfi.org üzerinden yapılacak.

 

Lisansüstü öğrencilere yönelik başlatılan programla gençlerin Hava, Su ve Toprak odaklı sürdürülebilirlik projelerini hayata geçirmeleri destekleniyor.

 

Hayallerinin heyecanını yaşayan bir toplumda yaşamak hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Cevdet İnci Eğitim Vakfı, geçen yıl pilot uygulama olarak başlattığı Hasat Hibe Programı’nın bu yıl ikincisini düzenliyor.

 

Cevdet İnci Eğitim Vakfı Hasat Hibe Programı, lisansüstü programa kayıtlı öğrencilerin Hava, Su ve Toprak odaklı sürdürülebilirlik projelerinin uygulanmasına destek olmak amacıyla tasarlandı. İçerik danışmanlığı ve kolaylaştırıcılığı Originnovation tarafından sağlanan ve İnci Holding tarafından desteklenen program, Türkiye’de sivil toplum ve özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirilen ve tematik olarak uygulanan ilk hibe programıdır.

 

İnci Vakfı Güç Kaynağı Ece Elbirlik Ürkmez, Hasat Hibe Programı ile ilgili olarak “Cevdet İnci Eğitim Vakfı olarak 38 yıldır farklı yaş gruplarından öğrencilerle eğitim programlarımıza devam ediyoruz. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma sorumluluğumuzla sürdürülebilirlik stratejimiz doğrultusunda çocuklara ve gençlere yönelik faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Doğaya verilen zararın onarılmasına yönelik projeler geliştiren lisansüstü öğrencilerimizi desteklemek amacıyla başlattığımız Hasat Hibe Programı’nda geçen yıl 10 projeye destek verdik. Proje sahipleriyle iletişimde kalma ve gelişim süreçlerini gözlemleme fırsatı bulduk. Hasat Hibe Programı ile iletişime geçen öğrencilerimizin, bizden aldıkları hibenin yanı sıra TÜBİTAK ve girişimcilik ekosistemi yatırımcılarından da farklı destekler alarak projelerini geliştirmeye devam etmeleri bizi mutlu ediyor. Öğrencilerin hibe dışında farklı destekleri de olduğunu görünce bu yıl program eklerimizi genişleterek mentorluk ve yatırımcı toplantılarını da sürece dahil ettik. Bu sayede projeler mentorluk desteğiyle ihtiyaç duydukları alanlarda iyileştirmeler yapabilecek ve potansiyel yatırımcılarla iletişime geçme fırsatı yakalayacaklar.” dedi.

 

Program Lisansüstü Öğrencilerini Destekliyor

 

Ege Bölgesindeki üniversiteler başta olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinden lisansüstü düzeyde bir programa kayıtlı öğrenciler; Sürdürülebilirlik ile ilgili Hava, Su ve Toprak odaklı projelere katılabilecekler. Projeye başvurulabilecek herhangi bir bölüm veya alan sınırlaması yoktur. Geçen yıl başvuru yapan öğrenciler bu yıl da katılabilecekler. İlgili üniversitelerin tüm bölümlerine açık olan program aynı zamanda multidisipliner yaklaşımları da desteklemektedir.

 

Son başvuru tarihi 6 Ekim

 

Hibe Programına en fazla 7 kişiden oluşan ekipler 12 Eylül 2023 ile 6 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında incivakfi.org üzerinden başvuru yapabilecek. Programda öğrenciler; Öğrenciler Hava Su Toprak Onarımı, Kaynak Verimli Kullanımı, Atık Yönetimi, Güç Kaynakları, Çevre Dostu İş ve Hizmetler ile Tedarik Zincirinde Sürdürülebilirlik konularında projelerle başvuru yapabilecekler.

 

Başvuru sonuçları, değerlendirmelerin ardından Ekim ayında açıklanacak ve ilk aşamada en fazla 20 proje mentorluk desteği almaya hak kazanacak. Projeler sağladıkları ekolojik, ekonomik ve sosyal fayda, bu faydanın sürdürülebilirliği, ölçeklenebilirliği, ne kadar yenilikçi olduğu, etki alanı ve gelişme potansiyeli gibi temel kriterler çerçevesinde değerlendirilecek. Programa kabul edilen katılımcılar, komite sunumlarına kadar fikirlerini ve iş modellerini geliştirmeye yönelik içerik, dikey uzmanlık ve geri bildirim şeklinde mentorluk desteği alacak.

Mentorluk programının ardından öğrenciler çevrimiçi olarak heyete sunum yapacak. Hibe almaya hak kazanan en fazla 10 proje Aralık ayı Hasat (Son) Zamanında açıklanacak.

 

Hibe ve geliştirme desteği almaya hak kazanan proje sahipleri, mentorluk süreci ve heyet sunumlarında kendileri için belirlenen şartları yerine getirmeleri halinde değerlendirilecek ve Hasat Zamanı sonrasında eşit oranda hibe alabilecekler. Hasat Zamanı’nda proje sahipleri potansiyel yatırımcılarla da tanışma fırsatı bulacak.

 

Bu yıl, prestijiyle geçen yılın mezunları ve sonraki program mezunlarının yer alacağı Harvest Grant Mezunlar Topluluğu kurulacak. Grup mevcut mezunlara ve yeni üyelere katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

 

Toplam hibe tutarı 1 milyon TL olacak

 

İnci Vakfı, Hasat Hibe Programı kapsamında hibe, mentorluk ve yatırımcı görüşmeleri olmak üzere üç ana başlıkta destek sağlayacak. İlk aşamada 20 projeye mentorluk desteği verilecek, 10 projeye ise proje başına 50 bin TL hibe desteği verilecek. Ayrıca seçilen projelere 2024 yılında ihtiyaç alanları doğrultusunda mentorluk desteği ve Kalkınma Hibe Desteği verilecek.

 

Bu yıl programın toplam hibe tutarı 1 milyon TL’ye ulaşıyor. Finalist projeler, mentorlar, komite üyeleri, yatırımcılar, İnci Holding ve küme şirket yöneticileri bir araya gelerek projeyi paylaşacak, hibe sonuçlarını duyuracak ve Aralık ayındaki Hasat Zamanı etkinliğinde kutlama yapacak.

 

Hibe Programı başvuruları ve başvuru kriterleri hakkında detaylı bilgiye incivakfi.org adresinden ulaşılabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu