Haber

İran Dışişleri Bakanı ve İKT Genel Sekreteri İsveç’teki Kuran saldırısını görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ve İKÖ Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, İsveç’te Kuran’a yönelik saldırının tekrarlanmasına ilişkin istişare gerçekleştirdi.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Abdullahiyan ve Taha telefonda görüştü.

Son dönemde İsveç’te Kuran’a yönelik hakaret ve provokatif eylemleri kınayan Abdullahiyan, İKT Dışişleri Bakanları Konseyi’nin bu değerli sorunu görüşmek üzere bir an önce muhteşem bir toplantı yapmasını önerdi.

Abdullahiyan, İsveç hükümetinin bir an önce etkili bir adım atmaması durumunda İslam ülkelerinin İsveç’e Kuran’a hakaretten sert yanıt vermesi gerektiğini belirtti.

İİT Genel Sekreteri Taha da söz konusu saldırgan eylemi kınadı ve bu kapsamda temaslar ve atılan adımlar hakkında bilgi verdi.

Taha, bu kapsamda üye ülkelerle istişare ederek konuyu İKT Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın gündemine taşıyacağını belirtti.

Abdullahiyan ve Taha, bu tür saldırgan eylemlerin tekrarlanmaması için İslam ülkelerinin kararlı ve koordineli hareket etmesinin değerini vurguladı.

İran, İsveç’in yeni büyükelçisini kabul etmeyecek

Öte yandan İran devlet televizyonuna konuşan Abdullahiyan, İsveç’in Tahran Büyükelçisi için verilen sürenin dolduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin talimatıyla İsveç’in yeni Tahran Büyükelçisini Kuran’a yönelik saldırı nedeniyle kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Abdullahiyan, İsveç hükümeti konuyla ilgili önemli bir adım atmadıkça Stockholm’e yeni bir büyükelçi göndermeyeceklerini kaydetti.

İranlı bakan 8 Temmuz’da yaptığı açıklamada, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki olarak İsveç’e yeni bir büyükelçi gönderme görevinin askıya alındığını açıklamıştı.

Daha önce İsveç’te Kuran-ı Kerim yakan Irak asıllı Salwan Momika, önceki gün Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran’ı ve Irak bayrağını ayaklarının altına alarak İslam dinine hakaret etmişti.

Bunun üzerine İran, İsveç’in Tahran Büyükelçisi Mattias Lentz’i 20 Temmuz’da Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Cuma günü Tahran, Meşhed, Kum, Şiraz, Simnan, Gülistan ve Güney Horasan, Bandar Abbas başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde protesto gösterileri düzenlendi.

habersilopi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu