Haber

İranlı milletvekilinden, Mahabad ve çevresindeki gösterilerde 105 kişinin öldüğü iddiası

İran’da Mahabad Milletvekili Celal Mahmudzade, Mahabad ve çevresindeki şehirlerdeki gösterilerde resmi rakamlara göre 13 kişinin öldüğünün açıklandığını ancak bunun gayriresmi bilgilere göre ise 105 olduğunu söyledi.

Etemadonline haber sitesine göre, Mahmudzade, İran Meclisi’ndeki konuşmasında Mahsa Emini şovlarında çıkan olaylara değinerek, halka kurşun sıkanların tespit edilmesini istedi.

Mahmudzade, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İçişleri Bakanı Ahmet Vahidi’ye seslenerek, “Mahabad ve Kürt şehirlerindeki gösterilerde resmi rakamlara göre 13 kişi, gayriresmi rakamlara göre 105 kişi öldürüldü.” dedi.

“Halka kurşun sıkanların” tespit edilip mahkemeye teslim edilmesi için “defalarca talepte bulunduklarını” belirten Mahmudzade, İçişleri Bakanı Vahidi’den ülkenin güvenlik kurulu lideri olarak “buna cevap vermesini” istedi.

Mahmudzade konuşmasında, yargının “insanların hak ve hukukunu aramak yerine, bu talepte bulunan vekil olarak kendisi hakkında suç duyurusunda” bulunduğunu tabir etti.

Gösterilerin akabinde kentlere destek asker gönderildiğini, konutlara baskın, “sıradan insanları tutuklama” ve kentlerin girişlerine çok sayıda denetim noktalarının kurulduğunu aktaran Mahmudzade, bu uygulamaları eleştirdi.

Meclis Kurullar Kurulu Lideri Muhammed Salih Cukar ise Mahmudzade’nin iki konuyu gündeme getirdiğini, birinin sınırdan kaçak yük taşımacılığı konusu, diğerinin ise Mahsa Emini’nin vefatıyla alakalı olduğunu belirtti.

Sınırdan kaçak yük nakliyatı konusundaki sorunun araştırılması ve çözülmesi için müfettiş görevlendirilmesine karar verildiğini aktaran Cukar, Mahsa Emini’nin ölümüyle ilgili ise komisyonun soruşturma ve saha çalışmalarının sonucu olan raporunun salonda okunduğunu, bu nedenle ikinci sorunun “gereksiz” olduğunu savundu.

Mahabad Milletvekili Celal Mahmudzade, 21 Kasım’da yaptığı açıklamada, yaklaşık bir aydır Mahabad’da süren şovlarda 11 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, bahisle ilgili araştırma komitesi kurulmasını talep etmişti.

Yaptığı açıklamalarda, halkının yanında olmaya devam edeceğini ve her vakit haklarını savunacağını lisana getiren İranlı vekil daha evvel de toplumsal medya hesabından mahkemeden kendisine gönderilen “çağrı belgesini” paylaşarak, “Son birkaç gün içinde birçok kez çağrıldım.” tabirlerini kullanmıştı.

İran’daki gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi kaynaklardan, olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılıyor, ancak ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise 22 Kasım’da yaptığı açıklamada, şovlarda 416 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

İran medyasına yansıyan haberlere nazaran, şovlar sırasında yaklaşık 60 güvenlik vazifelisi hayatını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu