Haber

Japonya Adalet Bakanı Hanashi, görevden alındı

Japonya Adalet Bakanı Yasuhiro Hanashi “görevinin düşük profilli” olduğunu, sadece idam cezalarını onayladığında haberlerde yer aldığını söyledikten sonra gelen yansıların akabinde vazifesinden alındı.

Japonya’da görevini “düşük profilli” olarak nitelendiren ve sadece idam cezalarını onayladığında haberlerde yer aldığını ifade eden eden Adalet Bakanı Yasuhiro Hanashi, ülke gündemine oturdu. Bakan Hanashi’nin kelamları tenkitlere yol açarken, Japonya Başbakanı Fumio Kishida yansılara sessiz kalmadı. Bugün Güneydoğu Asya ziyareti için ülkeden ayrılması beklenen, lakin ani bir kararla seyahatini yarına erteleyen Kishida, muhalefet partilerinin reaksiyonlarının akabinde Hanashi’yi görevden alma kararı aldı. Başbakan Kishida konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Adalet Bakanı Hanashi’nin “halkın güvenini zedelediğini” vurguladı. Kishida’nın kararın ardından Bakan Hanashi, istifa mektubunu Kishida’ya sundu. Hanashi, “Ölüm cezasını hafife aldığım ve halkın tepkisini çektiğim için üzgünüm” sözlerini kullandı.

Hanashi’nin yerine gelecek ismin eski Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanı Ken Saito olduğu öğrenildi.

Skandala neden olmuştu

İktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) milletvekillerinin 9 Kasım’da yaptığı bir toplantıda misyonunu “düşük profilli” olarak nitelendiren Hanashi, adalet bakanının “ancak idam cezalarını onayladığında haberlerde yer aldığını” söyleyerek tenkit oklarının maksadı olmuştu. Muhalefet partileri Hanashi’nin “görevini hafife aldığını” belirterek daha fazla koltuğunu işgal etmemesi gerektiği eleştirisinde bulunurken, Başbakan Kishida ilk açıklamasında Hanashi’yi misyondan alma niyetinin olmadığını lisana getirmişti. Hanashi’nin gafının Kishida hükümetini güç durumda bırakabileceği yorumları yapılmıştı. – TOKYO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu