Haber

Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne 2665 yeni kadro tahsis edildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yeni kurulan Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne 2 bin 665 yeni kadro tahsis edildi. Karara ilişkin değerlendirmede bulunan İnşaat Mühendisi Nazım Ergin, deprem riski yüksek bölgelerde yaşayan vatandaşlara “sosyal konut” önerisinde bulundu.

Depreme dayanıklı binaların inşa edilmesinin en kritik süreci olan kentsel dönüşüm, vatandaşların konut krizi yaşamasına neden oluyor. İnşaat Mühendisi Nazım Ergin, yeni kurulan Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün işlevselliği ve liyakatiyle ilgili uyarılarda bulunurken, ‘sosyal konut’ projesinin de sürece katkı sağlayabileceğini öne sürdü.

“YEREL YÖNETİMLER İLE BAKANLIK ARASINDA İŞBİRLİĞİ KURULMASI GEREKİYOR”

Ergin’e göre proje; Mevcut binaların depreme karşı güçlendirilmesi veya deprem güvenliği odaklı yeni binaların inşa edilmesi için geliştirilmiş bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Projenin detaylarına ilişkin Ergin, “Günümüzde kentsel dönüşüm şehirlerimizin geleceğini şekillendiren kritik bir süreç haline geldi. Ancak bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için bakanlıklar, belediyeler ve yerel yönetimler arasında iş birliği yapılması gerekiyor. “

“UMUT IŞIĞI OLARAK GÖRÜLDÜ”

Ergin, ‘Sosyal Lojman’ Projesi’nin vatandaşlara güvenli barınma imkanı sunmayı ve kentsel dönüşümü minimum maliyetle gerçekleştirmeyi amaçladığını belirtti. Proje, mevcut yapı stoğunun yetersiz ve güvensiz olduğu birçok bölgede yaşayan vatandaşlara umut ışığı olarak değerlendiriliyor. Ergin’e göre; projenin hayata geçirilmesi halinde sosyal konut; Minimum maliyetle inşa edilebilir ve kentsel dönüşüm sürecinde güvenli barınma sağlayabilir.

“BELEDİYELERİ SORUMLULUK ALMAYA TEŞVİK EDECEK”

Ergin projeye ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Vatandaşların yaşadıkları güvensiz binaların dönüşümünü beklerken yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla sosyal konut projesini hazırladım. Sosyal konut, projenin hayata geçmesi halinde vatandaşların sadece güvenlik ve yaşam standartlarını artırmakla kalmayacak, aynı zamanda belediyeleri de önemli bir sorumluluk almaya teşvik edecektir.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİ DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR OLACAK”

“Sosyal Konut Projesi, kentsel dönüşümün daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirilmesi için bakanlıklar, belediyeler ve yerel yönetimler arasındaki iş birliğini güçlendirebilir. Bu proje, şehirlerin geleceğini daha yaşanabilir hale getirmeyi ve vatandaşların konut sorununu önlemeyi amaçlıyor. Güvensiz yapıların dönüştürülmesi ve belediyelere önemli katkı sağlanması.” görevler yüklüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu