Haber

Kılıçdaroğlu: Maraton koşuyoruz, son 500-600 metre kaldı (4)

‘İNSANLARIN MUTFAKLARINA SALDIRIYORLAR’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur ziyaretinin ardından döndüğü Antalya’daki Yenimahalle Kültür Merkezi’nde programa katıldı. Asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Bugün asgari ücret 8 bin 500 lira açıklandı. TÜİK’in tüm baskılarına rağmen gıda enflasyonunun 5 puan altında. Yani almaya çalışıyorlar. onların eli milletin mutfağında boşuna TÜİK önüne çıkmadım TÜİK’in önüne boşuna çıkmadım enflasyonu düşük gösteriyorlar ona göre yükseltiyorlar hatasız değil adaletin peşinden gideceksek hep birlikte yapmalıyız. yetimin hakkını arayacağız hep beraber yapmalıyız döviz korumalı mevduat açıyorsun orada milyarlar yatıyor 5 kuruş vergi vermiyorlar vergilerle onlara para aktarıyorlar sen ve hepimiz ödeyin 172 milyar lira ödeyeceksiniz 172 milyar lira ödeyeceksiniz bir avuç insana 5 kuruş vergi almayacaksınız emekli ekmek soğan patates alırken vergi veriyor. ışık anahtarına basar ve musluğu açtığında 4 çeşit vergi. onun. İtiraz ettiğimde neden itiraz ettiniz diyorlar.

Kılıçdaroğlu, “Açlığın bittiği yerden asgari fiyattan pazarlığa başlarsanız bu iş biter. Açlığın bitmesini kabul etmiyoruz, kabul ettiyseniz personel, esnaf, çiftçi ve emeklilerin hakları ne olacak? “Efendim yüksek bir zam yaptık. Gıda enflasyonunun resmi rakamlara göre yüzde 5 altında, gayri resmi rakamlar bunun çok üzerinde. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında da konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sürecinde yaşananlardan da bahsetti ve şunları söyledi:

“Şimdi gazetelerden öğreniyoruz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında yeni bir kabahat ilan edildi. Nedir bu çürüyen bir yapı var, bu çürüyen yapının içinde devleti sözde yönetiyorlar. Devlet teslim olmazsa. bir insana teslim edilirse 85 milyonun tamamı bir süre sonra adalet diye bağırmaya başlar.Böyle büyük bir haksızlık olmaz.İnsanlarda biraz vicdan, ahlak, adalet duygusu var, kırıntı kadar. .Ne istiyorsun Allah aşkına bir şey bulamıyorlar birilerini atayacaklar birilerini suçlayacaklar bir şeyler yapacaklar ya senin başka işin yok mu? Erkek kardeş. Şanlıurfa’daki çiftçi elektriği ödeyemiyor. Rize’de işçi maaşımı alacakmış gibi bekliyor, Çaykur’da kesintili işçiler ekibimi alacakmışım gibi bekliyor. Birçok yerde dünya kadar sorun var. Bunları bırakmışlar, acaba Ekrem Bey’i oradan nasıl alacağız çünkü 16 milyon insanın iradesine darbe indir. Konuşmak istiyorlar, ben açık ve net konuşuyorum. Buna da milli irade diyorlar, milli irade İstanbul oyu ise kardeşim bu milli iradedir. İtiraz ettiniz ve o yeniden seçildi. Sonuç yine belli. ‘Yine seçim yapacağız’ diyorsan gel kardeşim yarın sabah yine seçim yap, yüreğin varsa yarın sabah yine gel seçim yap. İstanbul için yine sandığı koy, tercih yap. Hayatımda bu kadar dünya malına imrenilen başka bir yer görmedim. Parayı, doları ne yapacaksın Allah aşkına? Para para, ne yapacaksın kefenin cebi yok, birilerinin hatırlatması lazım. Kefenin cebi yok kardeşim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu