Haber

Konyalı Bosnalı öğrencilere destek

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bosna Hersek Cumhuriyeti Mostar Cemal Biyedic Üniversitesi Öğrenci Yurdu’nun açılışına katıldı.

Açılışta konuşan Başkan Altay, Aliya İzzetbegoviç’in oğlu Fatihan, Bosna Hersek’te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 30 ülkeden 1.194 üyesi bulunan TDBB olarak bölge coğrafyasında önemli projeler yürüttüklerini vurguladı.

“Bosna Hersek’te değerli çalışmalara imza atıyoruz”

Başkan Altay konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hem bu birliğin hem de Konya Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı olarak biz de özellikle Bosna Hersek’te değerli çalışmalara imza atıyoruz. 2019 yılından bu yana Bosna Hersek’te Saraybosna ve Travnik’te mesleki eğitim kurslarımız devam ediyor. yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ayrıca Genç KOMEK’lerimizde binlerce çocuğa eğitim verdik. Bugün bu keyifli tesisi hep birlikte açıyoruz. Karatay, Selçuklu ve Meram belediyelerimizin yanı sıra eski Belediye Başkanımızın da büyük desteği var. Buradaki çalışmalarda bizleri aydınlatan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel’e özellikle büyükelçimize teşekkür ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kuruluşundan bu yana TDBB’ye verdiği destekten dolayı teşekkür ederek konuşmasına devam eden Başkan Altay, “Bugün açılışta bizi yalnız bırakmayan AK Parti Konya Milletvekilimize ve Türkiye’den belediye başkanlarımıza, bakanlarımıza teşekkür ederiz. Bosna Hersek’ten konsolosumuza, “Yunus Emre Enstitüsümüze ve TİKA temsilcilerimize, tüm Mostarlı kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu keyifli tesisin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üniversitemizin başarılı olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından TDBB koordinasyonunda; Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyelerinin katkı sağladığı Bosna Hersek Cumhuriyeti Mostar Cemal Biyedic Üniversitesi Öğrenci Yurdu dualarla açıldı.

Cumhurbaşkanı Altay, Bosna Hersek’e çok sayıda ziyarette bulundu

Başkan Altay, Bosna Hersek’in Pale Belediyesi’ne dahil edilen sağlık aracının, Konya Büyükşehir Belediyesi ve TDBB iş birliğiyle teslim törenine ve Mostar Cemal Biyedic Üniversitesi Öğrenci Yurdu’nun açılışına katıldı. Önder Altay, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin’i de ziyaret ederek, çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Bosna Hersek programlarında Başkan Altay’a; AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatımcı da eşlik etti. -KONYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu