Haber

Malatya’da 10 bin kişinin yaşayacağı konteyner kente aileler yerleştiriliyor.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki depremden etkilenen illerden biri olan Malatya’da yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı belli oldu.

Hasarlı binanın 5 bin 578 olduğu belirlenen kentteki depremzedeler spor salonları ve geçici bakım merkezlerine yerleştirildi.

Depremzedeler yerleştirildi

Öte yandan, kentin farklı noktalarında ailelerin barınması için konteynerlerden oluşan geçici barınaklar kurulması için çalışma başlatıldı.

Malatya İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün daha önce belediyesi olan ve acil durumlar için hazır bekletilen konteyner kent, Beydağı Kesintili Barınma Merkezi’ne dönüştürülerek depremzedeler yerleştirilmeye başlandı.

10 bin kişi konaklayabilir

Malatya İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Van Valiliği ekipleri ve yardımsever vatandaşların koordinasyonunda çalışmaların 7/24 devam ettiği bölgede, kesintili barınma merkezindeki tesisatlar tamamlandığında yaklaşık 10 bin kişinin barınacağı bildirildi. 2.000 konteyner ile korunaklı olacaktır.

Valilik tarafından evlerinin yıkıldığını ve konteyner kente yerleştirildiklerini belirten depremzede Zeynep Temelli, şunları söyledi:

“Bizi buraya alarak karnımızı doyurdular”

Göç İdaresi elinden geldiğince yardımcı oluyor. İlk günden bizi aldılar. İkinci depremden sonra buraya geldik. Bizi buraya sorgusuz sualsiz götürüp yedirdiler. Evimiz depremde ağır hasar gördü, içeri giremiyoruz. Evden çorap bile alamadık. Arabalarla dışarıdaydık, bizi buraya yönlendirdiler. Tanrı herkesi korusun. Bize ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. Biz insanız, her şeyi istiyoruz. halimize çok şükür. Tanrı herkesi korusun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu