Haber

Son Dakika: Gazze’de İsrail saldırılarında ölü sayısı 10 bini aştı

İsrail‘ile ilgili Gazze Kente yönelik saldırılar bir ay boyunca aralıksız devam ederken kentte 10 binin üzerinde masum insan hayatını kaybetti. Abluka nedeniyle binlerce yaralının durumu kritik.

SİVİLLERİN SIĞINDIĞI HER YERİ VURUYORLAR

Hamas‘nin silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları 7 Ekim sabahı İsrail “Aksa Tufanı” adında kapsamlı bir operasyon başlattı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı. İsrail okulları, evleri ve camileri bombaladı, son olarak sivillerin sığındığı hastaneleri vurdu ve binlerce insanı katletti.

24 SAATTE 450 NOKTAYI BOMBALADILAR

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde son 24 saatte 450 yeri havadan vurduğunu bildirdi. Dünden itibaren bölgedeki interneti kesen İsrail, özellikle Hamas tünellerini bahane ederek binlerce sivilin sığındığı hastaneleri bombaladı. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in gece boyunca Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında 200’den fazla kişinin öldüğünü duyurdu.

CAN KAYBI KORKUNÇ

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarında 4 bin 104’ü çocuk 10 bin 22 Filistinlinin öldüğünü açıkladı. İsrail, 345’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu. Gazze’den gerçekleştirilen saldırılarda. İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 30’a yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

HİÇBİR MEZAR YERİ KALMADI

Kentteki mezarlıklarda bombardımanda zarar gören sivillerin defnedilmesi için yer kalmadı. Artık binaların arasında toplu mezarlar var. Hayatını kaybedenler boş arazilere gömülüyor.

TÜNELLERİ BAHANE OLARAK KULLANDILAR

Vurulan yerler arasında Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’na ait olduğu söylenen tüneller ve gözlem noktaları gibi hedeflerin de olduğu iddia edildi. Açıklamada ayrıca kara birliklerinin Gazze’de Kassam Tugaylarına ait bir askeri yerleşkeyi ele geçirdiği iddia edildi.

İNTERNETİ KESTİLER

İsrail ordusunun dün akşam saatlerinden itibaren Gazze’ye yönelik hava saldırıları yoğunlaşırken, bölgedeki bağlantı ve internet hizmetleri çöktü. Gazze’deki Filistin hükümeti, bölgedeki tüm hastanelerin çevresinin yoğun İsrail bombardımanına maruz kaldığını bildirdi.

mezitli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu