Haber

Sudan’daki çatışmalarda 15 Suriyeli hayatını kaybetti

Hartum’daki Suriye Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Bishr al-Shiar, 15 Nisan’dan bu yana ordu ve Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çıkan çatışmalarda 15 Suriyeli’nin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sudan.

Özel Suriye Radyosu Şam FM, Sudan’daki çatışmada Suriyelilerin durumu hakkında kesin bir istatistik bulunmadığını ancak son raporun 15 kişinin öldüğünü gösterdiğini bildirdi.

Binlerce kişinin çıktığı tahliye konvoylarına çatışma taraflarının engel olmadığını belirten Şiar, Suriyelilerin tahliyesi için özel bir programın olmadığını ifade etti.

“Son Suriyeli tahliye edilene kadar Sudan’dan ayrılmayacağız”

Şiar, “Sudan’dan çıkmak isteyen son Suriyeli de tahliye edilene kadar ayrılmayacağız, ortalık sakinleşirse çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Sudan’da yaklaşık 30.000 Suriyelinin yaşadığı varsayılmaktadır.

Sudan’da 13. gününe giren Ordu ile Hızlı Destek Güçleri arasında çıkan çatışmalar nedeniyle çoğu ülke diplomatik misyonlarını ve vatandaşlarını tahliye etmişti.

Aralarında Türkiye, ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu 50’den fazla ülke, Etiyopya ve Mısır üzerinden kara yoluyla, Port Sudan üzerinden deniz yoluyla ve hava yoluyla vatandaşlarını tahliye etmeye devam ediyor.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile Çevik Kuvvet (HDK) arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda düne kadar 512 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu