Haber

TİM Başkanı Gültepe: ‘Asgari Ücreti Artırmakla Bir Yere Gelemeyiz’

Türkiye İhracatçılar Meclisi Lideri Mustafa Gültepe, mevcut enflasyon şartlarında minimum fiyatın 300-350 dolar (5 bin 500-6 bin 500 TL) ortasında olması gerektiğini savundu. Gültepe, enflasyon düşürülmedikçe taban fiyatı artırmanın yararı olmayacağını söyledi. 

ekonomim.com’dan İmam Güneş’e konuşan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, yüksek enflasyondan yakındı. Gültepe, enflasyon nedeniyle fiyatlandırma yapamadıklarını söyledi. 

Merkez Bankası’nın faizi tek haneli sayıya indirmesinin finansmana erişim açışından olumlu bulan Gültepe, bunun kendileri için döviz kurunun da artması karşılığında manası olacağını belirtti. 

Gültepe ‘Politika faizi 9’a düştü. İhracatçı olarak yüzde 5 olmasını tercih ederiz. Finansmana ulaşmak istiyoruz, dolayısıyla kredinin ucuz olması lazım. Faiz düşük olduğunda normalde dövizin de yukarıda olması gerekiyor. Finansmana ulaşabilirsek düşük faiz işimize geliyor. Faizlerin bu açıdan inmesini doğru buluyorum ama kurun bu seviyede kalmasını doğru bulmuyorum’ dedi.

‘Fiyat tutturma noktasında kurların bizi destekleyecek noktaya gelmesini bekliyoruz’ diyen Gültepe ‘Rekabet edeceğimiz bir ortamın oluşmasını istiyoruz. Enflasyon 3 artıyorsa kurlar da 3 artmalı. Biz de maliyetimizi bilerek fiyatımızı belirleyebilelim’ ifadelerini kullandı.

“Zam yapıyorsunuz çalışan yine mutsuz”

Asgari fiyatın artışlarının günlük hayata yansımasının alım gücünün düşmesi olduğunu söyleyen Gültepe, “Türkiye’de minimum fiyatın 300-350 dolar ortasında olması lazım. Maliyet 500 dolar olursa karşılayamayız. Taban fiyatı daima arıtmakla bir noktaya gelemeyiz. Fiyat artışlarının da durması lazım. Artırım yapıyorsunuz çalışan tekrar mutsuz. Zira sokağın, pazarın tepkisi farklı. Yüzde 30-40 artırım yapsan da pazarda yüzde 70-80 artırım oluyor. Kontrolün sağlanması lazım. Çalışanlar diyor ki ‘Zam olmasın lakin fiyat da artmasın’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu