Ekonomi

Türkiye tedarik zincirinde üçüncü en popüler ülke

Reuters Events ve dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi Maersk tarafından “Pandemi sonrası tedarik zincirinde değişim ve üretiminin yakına getirilmesi” bahisli ortak araştırmasına nazaran, Türkiye, Avrupalı şirketler için Polonya ve Almanya’nın akabinde “ürün tedarik etme ve tedarik zincirinin yabancı ülkede bulunan bir parçasını ya da tamamını ülkeye geri getirmede” en tanınan üçüncü lokasyonu oldu.

Söz konusu alanda Polonya, yüzde 23,3 ile Avrupa şirketler ortasında birinci sırada yer alırken, bu ülkeyi yüzde 19,4 ile Almanya takip etti.

Türkiye yüzde 12,4 ile üçüncü sırada yer aldı. Türkiye’yi yüzde 10,9 ile İngiltere, yüzde 10,1 ile ABD ve Vietnam ve yüzde 8,5 Fransa ve Romanya, yüzde 7,8 ile Çekya ve Hindistan takip etti.

Dünya genelinde ise Türkiye, milletlerarası şirketler için eser tedarik etme ve tedarik zincirinin yabancı ülkede bulunan bir modülünü ya da tamamını ülkeye geri getirmede Vietnam, Hindistan, Almanya, Polonya, ABD, Çin ve Meksika’nın akabinde sekizinci sırada yer aldı.

Tekstil, kimya ve otomotivde cazip

Anket çalışmasında, Türkiye’nin pozisyonu ve rekabetçi işgücünün ülkeyi dokuma, kimya ve otomotiv de dahil olmak üzere bir dizi dalda Avrupalı şirketler için son derece cazip getirdiği belirtildi.

Çalışmada, şirketlerin riskleri düşürmek için sürat ve esnekliğe Kovid-19 öncesi periyoda nazaran daha fazla yük verdiği belirtilerek, şirketler için tedarik zincirinde maliyet düşürmenin daha düşük bir öncelik olduğu belirtildi.

Türkiye, milletlerarası şirketler ortasında “yakından tedarik” konusunda yüzde 9 ile en cazibeli ülkeler içinde yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu