Haber

Xi, İtalya Başbakanı Meloni ile Biraraya Geldi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Endonezya’nın Bali Adası’nda İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile biraraya geldi, 16 Kasım 2022. (Fotoğraf: Shen Hong/Xinhua)

BALİ, 17 Kasım (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çarşamba akşamı Endonezya’nın Bali Adası’nda İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile biraraya geldi

Xi, iki eski medeniyet olarak Çin ve İtalya’nın geniş ortak çıkarları ve işbirliği için derin bir temeli paylaşan kapsamlı stratejik ortaklar olduğunu söyledi.

İki ülkenin dostluk geleneğini ileriye taşımasının, farklılıkları rafa kaldırırken ortak paydalar aramasının ve uzlaşıyı genişletmesinin değerli olduğuna işaret eden Xi, iki tarafın yüksek kalitede üretim, pak güç, havacılık ve uzay ile üçüncü taraf pazarlar üzere alanlarda işbirliği potansiyelini keşfetmek için Çin-İtalya Hükümet Komitesi ve kesimler ortası diyalog düzeneklerinden yararlanacağına ait ümidini vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Endonezya’nın Bali Adası’nda İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile biraraya geldi, 16 Kasım 2022. (Fotoğraf: Shen Hong/Xinhua)

Çin’in üst düzey açılımı teşvik ettiğini ve İtalya’dan daha fazla kaliteli eser ithal edeceğini söyleyen Xi, Çin’in 2023 Çin Uluslararası Tüketici Ürünleri Fuarı’nın onur konuğu olarak İtalya’yı ağırlayacağını sözlerine ekledi.

Meloni de, İtalya’nın blok çatışmasını onaylamadığını ve ülkelerin farklılıklarına ve uyuşmazlıklarına hürmet duymaları, dayanışmayı güçlendirmeleri, diyalog ve fikir alışverişine bağlı kalmaları ve karşılıklı anlayışı geliştirmeleri gerektiğine inandığını söyledi.

Çin’in önemli bir ülke olduğunu ve Asya’nın dünya için giderek daha kıymetli hale geldiğine dikkat çeken Meloni, İtalya’nın, dünyanın karşı karşıya olduğu çeşitli acil zorlukları daha tesirli bir halde ele almak için Birleşmiş Milletler, G20 ve öteki çerçeveler içinde Çin ile yakın işbirliği yapmayı umduğunu da kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu