Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı: İsrail Gazze’de meşru müdafaa sınırlarını aştı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 33. gününde devam ederken, bölgede tam anlamıyla bir katliam yaşanıyor. Bu durum bazı ülkeleri heyecanlandırırken, bazıları da İsrail’e destek teklifinde bulundu. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, 2 hafta önce İsrail’e destek ziyaretinde bulunurken, Dışişleri Bakanı Yorgos Ierapetritis’ten dikkat çekici bir açıklama geldi. Yerapetritis, “Şu anda Gazze’de yaşananların gerekli tedbirlerin ötesine geçtiğini kabul edelim. Elbette (İsrail’in) kendini savunma hakkı var ama bu hakkın nasıl kullanıldığı da önemli.” söz konusu.

DÜNYAYA İLİŞKİN SORUNLARI DEĞERLENDİRDİ

“Belirsizlikler ve Ulusal Gündem” başlıklı panelde konuşan Yerapetritis, günümüz dünyasının revizyonizm ve iklim, göç, gıda kıtlığı ve halk sağlığı krizleriyle karşı karşıya olduğunu anlattı. Yerapetritis, bu sorunların belirsizlik yarattığını ve siyasi planlama konusunda öngörüyü engellediğini belirterek, “İyi bir bakan, geçmişte olduğu gibi öngörü sahibi bir bakan değil, her senaryoya göre planı olan bir bakandır.”

“İSRAİL HUKUK ÇERÇEVESİNDE HAKLARINI KULLANMALIDIR”

“Ortadoğu’daki krizin” kontrolden çıkıp boyutlarının büyüyebileceği uyarısında bulunan Yerapetritis, Yunanistan’ın bu konudaki görüşünün Filistin halkını Hamas’tan ayrı tutmak, İsrail’in kendisini savunma hakkını kullanmasına izin vermek olduğunu söyledi. Uluslararası hukuk çerçevesinde, 1967 sonlarında iki devletli çözümün hayata geçirilmesi ve sivillerin korunması. Koruma amaçlı olduğunu vurguladı.

MİÇOTAKIS’İN ZİYARETİNİ HATIRLATTI

Yerapetritis, Yunanistan’ın Gazze’ye “insani deniz koridoru” açılmasına yönelik tüm müzakerelerde aktif rol aldığını belirterek, “Hem desteğimizi göstermek hem de İsrail’in uyması gereken sınırların altını çizmek için İsrail’i ziyaret ettik.” dedi.

“OLAYLAR ÖNLEMLERİN DIŞINA ÇIKTI”

Geçtiğimiz ay İsrail ve Gazze’den gelen görüntülerin herkesi üzdüğünü vurgulayan Yerapetritis, çatışmaların 7 Ekim’de başlamasından Filistin tarafını sorumlu tutarak, “Öte yandan şu anda Gazze’de yaşananları da kabul edelim. Gerekli tedbirlerin ötesine geçmiştir.Elbette (İsrail’in) “Kendini savunma hakkı vardır ama bu hakkın nasıl kullanıldığı da önemlidir.” dedi.

ihsangazihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu