Ekonomi

ABD İç Güvenliği yapay zeka danışma kurulu kuruyor

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) bugün yapay zekâ (AI) güvenliği ve emniyetine odaklanan yeni bir danışma kurulunun oluşturulduğunu duyurdu. Mavi kurdele paneli olarak tanımlanan kurul, OpenAI, Microsoft (NASDAQ:MSFT), Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Nvidia dahil olmak üzere önde gelen teknoloji şirketlerinin CEO’larından oluşuyor ve yapay zekanın kritik altyapı üzerindeki etkisi konusunda rehberlik sağlayacak.

Bakan Alejandro Mayorkas, kurulun pratik doğasını vurgulayarak, “yapay zekanın ulusumuzun günlük yaşamında uygulanmasına yönelik pratik çözümler” üzerinde yoğunlaşacağını belirtti. Kurulun görevi, ulaşım, boru hattı ve elektrik şebekesi operatörleri, internet servis sağlayıcıları ve diğerleri gibi çeşitli sektörler için ulusal veya ekonomik güvenliği, kamu sağlığını veya güvenliğini etkileyebilecek YZ ile ilgili aksaklıkları hafifletmek için öneriler geliştirmektir.

22 üyeli kurulda OpenAI CEO’su Sam Altman, Nvidia CEO’su Jensen Huang, Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai gibi teknoloji sektörü liderleri yer alıyor. Delta Air Lines, Occidental Petroleum ve Northrop Grumman gibi diğer sektörlerden CEO’ların yanı sıra Maryland Valisi Wes Moore ve Seattle Belediye Başkanı Bruce Harrell gibi siyasi figürler ve Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi başkanı da kurulda yer alıyor.

Kurulun ilk toplantısının önümüzdeki ay yapılması ve bundan sonra üç ayda bir toplanması planlanıyor. Bu girişim, yapay zeka destekli araçların kritik ABD altyapısına yönelik büyük ölçekli, etkili ve kaçamak siber saldırıları mümkün kılma potansiyeli konusunda uyarıda bulunan DHS’nin 2024 tehdit değerlendirmesinin ardından geldi.

Değerlendirmede ayrıca, ABD’nin siber savunmasını zayıflatabilecek ve kötü amaçlı yazılım saldırıları gibi kötü niyetli faaliyetleri destekleyebilecek Çin gibi ülkeler tarafından yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesine ilişkin endişeler de vurgulandı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

habermihaliccik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu