Teknoloji

Bilim insanları cildimizde güneş yanığını önleyen bir “Süper Melanin” icat etti

Northwestern Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı, birçok olası kullanıma sahip yeni bir teknoloji geliştirdi. süper melanin” gelişmiş. Yeni araştırma NPJ Rejeneratif Tıp dergisinde yayınlandı. Araştırmaya göre hem farelerde hem de bağışlanan insan derisi örneklerinde sentetik melanin tespit edildi. UV radyasyonundan kaynaklanan hasarı azaltırhatta bunu engellediği ortaya çıktı.

Araştırmacıların çalışmalarında vurguladığı gibi süpermelanin potansiyeli çok yönlüdür. Araştırmacıların test ettiği senaryolarda, toksik kimyasallara ve UV radyasyonuna maruz kalan cilt çok az hasar gördü veya hiç hasar görmedi.

Bu şaşırtıcı melaninin daha da ilgi çekici yanı, doğal melanine çok benzer görünmesi, yani en azından şimdiye kadar yapılan deneylerde hem biyolojik olarak parçalanabilir hem de cilt için toksik olmadığı anlamına geliyor. Araştırmacılar, uygulandığında vücut tarafından emiliyor gibi görünmemesinin birçok potansiyel güvenlik riskini azalttığını söylüyor.

Etkilenen cilt bölgesine gerektiği kadar melanin uygulayabilme yeteneğiYeni tedavi için pek çok umut olmasına rağmen araştırmacılar, sentetik melaninin tıbbi tedavi olarak hazır hale gelmesinin muhtemelen yıllar olmasa da aylar alacağını söylüyor.

Şimdilik araştırmacılar, testin güvenliğini daha da doğrulamak için hayvan çalışmaları yürütmekle meşgul. Ancak eğer bu planlandığı gibi giderse ve gelecekteki insanlar üzerinde yapılan denemeler başarılı olursa, tamamen kamuya açık hale gelecek. Yıllar öncesinden kalma yaraları iyileştirebilen gen terapisi gibi diğer cilt tedavisi seçenekleri de bu tıp alanının ilerlemesine yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu