Haber

Cumhurbaşkanlığından Gazze’ye ilişkin ‘Erdoğan-Putin görüşmesi’ sinyali

Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretini hatırlatan kaynak, şunları söyledi: Sputnik’eAçıklamasının devamında, “ Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısının ardından Gazze’deki durumun çözümüne ilişkin dünya liderleriyle geleneksel ‘telefon diplomasisi’ni sürdürecek. Bölgedeki durumu Rusya lideri (Vladimir Putin) ile görüşme ihtimali yüksek. Aynı zamanda ülkelerin birçok alanda aktif işbirliği göz önüne alındığında mevcut ikili gündem de elbette geçerlidir.” söz konusu.

Suudi Arabistan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, Birleşmiş Milletler’deki oylamada Filistin’in yanında yer alan 121 ülkenin kendileri için değerli olduğunu vurgulayarak, 40 ülkenin çekimser kaldığını hatırlattı.

Bu 121 ülkeye, çekimser kalan 40 ülkeden daha ne kadar fazlasını katabiliriz sorusuna odaklandık.Erdoğan, bu ülkelerle telefon diplomasisi veya görüşmelerin mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

Endonezya ile görüştüklerini ve bu ülkede hiçbir sorun olmadığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mesela Macaristan da çekimser kalan ülkeler arasında. Onlarla görüşürsek, onlar olumsuz davransalar bile onları kendi tarafımıza çekebilir miyiz? Ayrıca çekimser kalanlar var mı, bizim tarafımıza çekebilirler, ya da Değil mi? Biz bunun arayışı içindeyiz, bunu gözden geçirmemizi istiyorum. Riyad zirvesinden sonra bu telefon diplomasisine başlamamızı istiyorum.” “İnşallah buna da başlayacağız. Ayın 28’inde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi yanımıza geliyor. Yani bunları sağlayabilirsek elbette çok daha farklı bir ses çıkarırlar. Türk devletlerinde israf yoktur. , orada hiçbir sorun yoktu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu