Yaşam

Deprem bölgesindeki ağır hasarlı binalara giriş yasak!

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde Türkiye eşi benzeri görülmemiş bir yıkım yaşadı. Başta Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye ve çevre illerde olmak üzere. yüzbinlerce bina kullanılamaz hale geldi. Bu da yetmezmiş gibi, 20 Şubat’ta Hatay’da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremler maalesef bölgede ayakta kalma mücadelesi veren bazı binaları da etkiledi. yıkımayol açtı

Hatay’daki depremlerden bahsetmişken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ağır hasarlı binalara girişlerin tamamen yasaklandığını belirtti. Bu kararın asıl sebebi Hatay’da meydana gelen 6.4 ve 5.8’lik depremlerdir. bir şeyler satın almak veya sıcak tutmakhasarlı evlere girip evde depreme yakalanmaktı.

Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklama şöyle:

“Acil olarak yıkılacak binalara girilmesi yasaktır , kesinlikle… Yani ‘Eşyalarım orada ya da yarım saat, bir saat gireyim’ gibi bir laf söz konusu değil. Çünkü bağımsız depremler ve artçı sarsıntılar bize bunun böyle olduğunu göstermiştir. deprem aktivitesi devam ediyor. Böyle bir risk almak, böyle bir sorumluluk almak gerçek değil. Tüm kolluk birimlerimize talimat verdik.

Şimdi art arda gelen sarsıntılar sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız değerlendirmeler çerçevesinde bugünden itibaren buradan mal alıyor, buraya gidiyor. hızlı giriş ayrıca yasaktır. Yani ağır hasarlı binalara bu saatten sonra yeni bir karara kadar girilmesi yasak. İçin bu riski alamayız, hatasız olmayan bu sorumluluğu taşıyamayız.”

Depremzedelere eşya desteği sağlanacak

Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda depremzedeler için konuşma yaptı. mal yardım edilecekVe Dediki: “Bu konudaki önceki uygulamalarımızda olduğu gibi hem AFAD hem de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birlikte mal temin edebilecek. 2-3 gün sonra, eşya yardımı boyutu duyurulacak , bir ölçümüz var aslında yılbaşı için belirlediğimiz bir ölçü. Ancak bunu nereye ve ne kadar ileri götürebileceğimiz konusunda bir çalışma yapılıyor.”

Şehirler nasıl yeniden inşa edilecek?

Bakan Soylu, yıkılan şehirlerin nasıl yeniden inşa edileceğine ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bütün valilerimize anlattık. İl çevre ve şehircilik müdürlükleriyle, AFAD müdürleriyle birlikte o şehrin paydaşlarıyla bir görüşmeye geleceğiz. Kim bunlar? Belediye başkanları, milletvekilleri, sanayi ve ticaret odaları , esnaf odaları, il kanaat önderleri, ilin teknik odaları ortaya çıkacak. Bunu 48 veya 72 saat içinde yapmalarını tavsiye ettik. Geçmişte her ilde ve her ilçede yaptıkları değerlendirmeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından taslak olarak hazırlanmıştır. zemin etütleri yaptıÖnerge taslağı olarak ortaya koyacağı değerlendirmeler ile önerileri karşılaştırılarak bir sonuca ulaşılacaktır.

Kiraya tepki artıyor!

Türkiye’yi sarsan depremlerin ardından çevre illerde, yükselen kiralar tespit edilmişti. Süleyman Soylu, bu konuya değinerek sert konuştu:

“Kiralardaki ani yükseliş farklı bir istismar konusu. Ayıptır, günahtır . Çadırda kalanların ahı, Allah’ın lütfuyla bugün yaşayan, o enkazın altında saatlerce, günlerce kalan insanların ahı. Bu parada bir hayır göremezsin.”

pamukkaleajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu