Haber

Son dakika: Bakan Soylu, Hatay’da deprem bölgesinde açıklama yapıyor!

Son dakika haberi: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay’daki afet bölgesinde açıklamalarda bulunuyor.

DEPREMDE 6 KİŞİ ÖLDÜ, 562 YARALI

İçişleri Bakanı Soylu, Hatay merkezli depremde 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 18’i ağır 562 kişinin de yaralandığını açıkladı.

“Afet bölgesinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Hemen yıkılacak binalar bir tarafta enkaz kaldırma ekibi, diğer tarafta binayı yıkacak ekipler tarafından hemen yıkılacak. Yıkılacak binalara giriş yasak. Dün gece yaşanan depremler artçı sarsıntıların devam ettiğini gösteriyor.Taşıma istikametine girip eşya taşımak veya eşya almak için herhangi bir işlem yapılmaz,girilmesi yasaktır.

KİRA ARTIŞLARINA İLİŞKİN

“Bu parada bir hayır görmeyeceksiniz. Siz bunda bir hayır görmeyeceksiniz. Bizi sevseniz de sevmeseniz de insanlar çocuklarının arzuları, istekleri ve korkuları nedeniyle başka bir yere taşınmak isteyecekler. Bugün bir sordum. Çocuk korkarsa, ‘Dişlerim titriyor’ dedi. Kiraya zam yapanın vicdanı yoktur.”

NAKLİYE FİYATLARI…

Soylu, “Nakliye hizmetlerinde fahiş fiyatlar hakkında gereken yapılacaktır.”

KONTEYNER ŞEHİRLERLE İLGİLİ ŞARTLAR…

“Uzun zamandır bu konuda bir şartlar zincirimiz var. Konteyner şehirlerin sosyal alanları ve yöneticileri var. Bu hep böyle olmuştur. Ancak köylerde ihtiyaç olursa ve ev yıkılırsa, Ev yapılmadan kiraya verilmiyor evin önüne getiriyoruz Konteyner evlerde kimler yaşayabilir? Yıkılan evlerin sahipleri, ağır hasarlı evlerin sahipleri ve binaları derhal yıkılacak binaların sahipleri birincil yararlanıcılardır.

EVİM EVİM KAMPANYASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yüzde 75 ve yüzde 80’i yıkılacak binalar açısından 400 bin sınırına geldik. Doğal olarak burada bazı vatandaşlarımız konteynerlerde kalacak, kiraya vermek veya başka araçla gitmek isteyen vatandaşlarımız olacak. Bu nedenle “Benim Evim Senin Evin” kampanyasına vatandaşlarımızın katılmasını istiyoruz.Bu kendi bölgesinde çözülebilecek bir sorun değil.Bu nedenle aziz milletimizin göstermiş olduğu dayanışma duygusunun bu kadar artmasını istiyoruz. Burada somutlaşmak ve ikamet etmek çok uzak.Şehirlerin demografisini ve o insanlarla bütünlüklerini bozmak istemiyoruz.Bu daha önce hiç karşılaşmadığımız bir felaket.Yarım kıyamet.Afeti yaşayanlar o şehri zannederler. bir daha ayağa kalkamayacak. Ancak birçok afette olduğu gibi geçmişte Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi burada da vatandaşlarımızda bu duygu oluştu. Vatandaşlarımızı bu duygudan kurtarmak için bu transferlere ihtiyaç duyulabilir. “Evim Evin Olsun” kampanyası en azından çocuklar, yaşlılar ve çocuklarının bu etkiden kurtulmasına yardımcı olan aileler için değerli. Burada milletimiz güçlü bir gönüllüdür. Bir yıldır konutlarına gitmezlerse veya kirayla birlikte ödeme imkanı olanlar varsa depremle karşı karşıya kalan vatandaşlarımızın tramvaylarının devre dışı bırakılması çok kıymetli. Her şeyde olduğu gibi bu kampanyada da başarılı olacağımızı düşünüyorum.”

‘DEVLET İLK DAKİKADAN İTİBAREN TÜM FIRSATLARINA MÜDAHALE ETTİ’

Soylu, “15 günde 9 saat 7 büyüklüğünde iki büyük depremde yaşadıklarımız yaşadığımız sıradan bir durum değil. Bundan siyaset çıkarmaya çalışanlar olacaktır. Herkes yüzünü gösteriyor bu zorlu süreçte. Bakın iftiralar, iftiralar ve buradan siyasi çıkar elde edeceğim diyenler… Birileri eline fotoğraf makinesi almış, “Biri el feneri almışsa ben bir eksiklik görürsem bunu halkla paylaşmaya çalışıyor. AFAD, deprem bölgesindeki her noktaya ulaşmaya çalışıyor. Dünyanın hiçbir ülkesi böyle bir depremle karşılaşmamış olsaydı, devleti ve milleti bu kadar güçlü bir devlet içinde göremezdi. AFAD’dan, Kızılay. İlk dakikadan itibaren devlet tüm sivil toplum kuruluşlarına müdahale etti” dedi.

‘ORTA OKULDA DİN VE ETİK DERSİ ALIYORLAR’

“Özellikle bazı muhalif gazetelerde üç-dört gazete yazarı deprem sabahı ile ilgili bir takım saçmalıklar ortaya attılar. Lütfen bu saçmalıklarla bizi yormayın. Dünyaya, bizi bekleyen sorunlara dördüncü düzeyde uluslararası bir davet yaptık. hiç birimizin aklına gelmemişti, daha önce var mıydı, en büyük şoklardan birinden bahsediyoruz. Ortaokulda din ve ahlak dersi aldılar, velileri ‘Sen yalan, biz kırmızı biber koyarız’ dediler. en azından bizim gibi. “En azından bu süreçte insanlıklarına dönmelerini istiyoruz. Raporların yüzde 99’unun asılsız olduğu bir dönemde yaşadık. Bu kabul edilemez. Bu kötü niyettir. Buradaki değerli vatandaşlarımızdan ricamız bu insanları gördüklerinde kendilerine bir çağrıda bulunmalarını rica ediyoruz.”

‘HATAY’DA SADECE 5 YIKAMA KALDI’

Soylu, “Hatay’da sadece 5 batık kaldı. O 5 enkazdaki arama kurtarma çalışmaları tamamlandığında Hatay’daki arama kurtarma çalışmaları da sona erecek. Dün gece deprem olmasaydı bugün bu çalışmalar biterdi. Allah yardımcısı olsun” Allah milletimizin sıkıntısını hafifletsin.”

 

Haberin Detayları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza kullanabilirsiniz. (iOS, Android)Twitter’da yapabilirsin @haber7Hesabınızı takip edebilirsiniz.

Uygulama mağazası Google Oyun Takip etmek

KAYNAK: HABER7

haber-yahyali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu