Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı: Seçimde Kılıçdaroğlu’nun yanında olacağız

Aralarında HDP/Yeşiller Sol Parti, Türkiye Personel Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TOP), İşçi Hareketi Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı katıldı. cumhurbaşkanlığı seçimlerinde. Millet İttifakı, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldıklarını açıkladı.

“OYUNUNUZU KILIÇDAROĞLU’YA VERMENİZ İÇİN SİZİ ÇAĞIRIYORUZ”

açıklamada, “…Türk siyasetinin bu kırılma döneminde, hem geleneğimize hem de gelecek nesillere olan borcumuz çerçevesinde tarihi misyonumuzu yerine getirme konusunda mutabık kaldık. Bu bağlamda Kemal Kılıçdaroğlu’na destek kararımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. 14 Mayıs 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri…

…Bu tarihi seçimde; Türkiye halklarını milletvekili seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı’na, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye çağırıyoruz.söylendi.

HDP SEÇİME YEŞİL SOL PARTİ LİSTESİNDEN GİRECEK

HDP, Anayasa Mahkemesi’ndeki (AYM) kapatma davasından etkilenmemek için Yeşil Sol Parti listesinden seçime girecek.

Dün gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da Kılıçdaroğlu’na seçimde destek vereceklerini söyledi.

Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Türkiye, siyasi, toplumsal ve ekonomik krizlerin yaşandığı çoklu kriz kuralları altında tarihinin en değerli seçimine doğru ilerliyor. bu çoklu kriz, siyasi baskılar ve her türlü eşitsiz propaganda koşulları… Türkiye halklarının ve ezilenlerin geleneği, otoriter ve faşist anlayışlara karşı direnişi ve zaferi öğretmiş ve örgütlemiştir.

Bilindiği gibi Türkiye halklarının devrimcileri, demokratları ve mazlumları olarak Emek Demokrasi İttifakı diye bir yere geldik. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeme ve milletvekilliği seçimlerine ittifak çatısı altında girme kararı aldık.

Türk siyasetinin bu kırılma aşamasında hem geleneğimize hem de gelecek nesillere olan tarihi misyonumuzu borcumuz çerçevesinde yerine getirmeyi kabul ettik. Bu kapsamda 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Bilinmelidir ki, Türkiye siyasi tarihinin en önemli seçiminde faşizme karşı zafer kazanmanın tek yolu Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak değildir. Aksine faşizmi geriletmenin en önemli araçlarından biri TBMM’de çoğunluğu sağlayacak aritmetiği sağlamaktır. Bu durumu sağlamak için tüm Türkiye halklarını 14 Mayıs 2023 Milletvekili Seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı’na oy vermeye çağırıyoruz. Tüm ezilenlerin, yok sayılanların, sömürülenlerin ve sömürülenlerin mecliste temsil edilmesinin tek yolu Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında toplanarak meclisin sözcüsü, otoritesi ve karar vericisi olmaktır.

Bu tarihi seçimde; Türkiye halklarını milletvekili seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı’na, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye çağırıyoruz.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu