Sağlık

Emekli hekim maaşı yoksulluk sınırının altında

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizle birlikte pek çok doktor emekli olduktan sonra çalışmak zorunda kalıyor. Ancak tüm emekli maaşlarının yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması gerektiği belirtiliyor.

Emekli doktorların maaşları kabul edilemez düzeyde!

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 12 bin TL’ye, yoksulluk sınırı 39 bin TL’ye ulaşırken, emekli hekimlerin emekli maaşları kabul edilemez düzeyde.

Yoksulluk sınırının altında kalıyor
Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ-KUR’dan emekli doktorların maaş farkı açılıyor, maaşlar yoksulluk sınırının altında kalıyor.
Diğer hiçbir meslek kümesinde emeklilik sonrası iş kesintisi yaşanmazken, geçimini sağlamak için çalışmak zorunda olan doktorlardan yapılan kesintiler yaşanan mağduriyeti daha da artırıyor.
Farklı sosyal güvenlik kurumlarından emekli olan doktorlar arasındaki adaletsizlik ortadan kaldırılmalı; Tüm emekli maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.

HEKİMSEN Genel Lideri: Bize yapılan haksızlığa karşıyız!

***
Türkiye’de yaşamın tüm emekliler için çekilmez olduğunu biliyoruz. 16 milyon emeklinin yaklaşık 9 milyonu aylık 7 bin 500 TL alıyor. DİSK-AR son araştırmasında emekliler ve dar gelirli gruplarda gıda enflasyonunun yüzde 66-85 aralığında seyrettiğini ortaya koydu.

Eşitsizliğe son!

Ekonomik kriz ve enflasyon nedeniyle açlık ve yoksulluğun sınırları her ay artarken, emekli maaşları son “artış”ın ardından yıl sonuna kadar sabit kalacak. Bu da emekli maaşı açlık ve yoksulluk oranının yıl sonuna kadar her ay azalacağı anlamına geliyor. Bu eşitsizliğin sona ermesi gerekiyor.
Enflasyonist ekonomi politikalarının sorumlusu halka ve emeklilere yüklenmemelidir.

Ücretsiz kullanılmalı

Aylık faizler eski seviyesine yükseltilmeli ve emeklilere büyüme olmadan hisse verilmesi yasal hale getirilmelidir.
Emeklilerden muayene ücreti, ilaç ücreti gibi sağlık kesintisi yapılmamalı; temel kamu hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu