Teknoloji

Gezegenlerin Oluşum Teorisini Değiştirebilecek Gezegen

Uzayda keşifler devam ederken karşımıza çıkan yapılar sıklıkla beklenmedik ve dikkat cazibeli oluyor. Her ne kadar parlak nebulalar ya da yeni ortaya çıkan parlak yıldızlar büyük ilgi görse de, birtakım yeni gezegen keşifleri bilim insanlarının daha fazla odağında yer alıyor. 

Bu keşiflerden biri de HD 114082 b adlı gezegen. Bilim insanları, Jüpiter ile yakın boyutlara sahip olmasına karşın 8 kat daha fazla kütleye sahip olan, bu haliyle Dünya’dan 2 kat daha ağır bu gezegene “süper Jüpiter” ismini veriyor.

Gezegenlerin oluşumuna yeni bir bakış açısı gerekiyor olabilir

Güneş Sistemi’nden 310 milyon ışık yılı mesafede bulunan bu gezegen, Centaurus takımyıldızında yer alıyor. Güneş gibisi bir yıldızın yörüngesinde yer alan bu gezegen, kozmik ölçekte hayli genç bir gezegen. Muhteşem Jüpiter yalnızca 15 milyon yaşında. Karşılaştırma açısından Dünya, 4.6 milyar yaşında. 

Astronomların boyutlarını ve kütlesini hesaplamayı başardığı bu gezegen, boyut ve kütle ölçümleri yapılabilen en genç gezegen de olmayı başardı. Ölçümlerin sonuçları ise en kolay tabirle baş karıştırıcı oldu. 

Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden Olga Zakhozhay ve grubu tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre bu gezegen, genç bir gaz devinden 2-3 kat daha yoğun bir yapıya sahip. Bu da gaz devlerinin beklenmedik büyüklükte kayalıklı çekirdekleri olabileceği manasına geiyor. Haliyle gezegenlerin oluşumuna dair teorileri de güncellemek gerekiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu