Haber

İsrail’den, Filistin’in Uluslararası Adalet Divanından “işgalle ilgili görüş bildirme” talebine tepki

İsrail’de seçimlerden yenilgiyle ayrılan Başbakan Yair Lapid, Filistin’in, Milletlerarası Adalet Divanından (ICJ) İsrail işgaliyle ilgili türel görüş talep etmesine reaksiyon gösterdi.

Lapid, BM Genel Konseyi Özel Siyasi ve Dekolonizasyon Komitesinin, Filistin’in talebini 11 Kasım’da yapılan oylamayla kabul etmesinin akabinde yazılı açıklama yaptı.

İsrail’in, Filistin’in talebine şiddetle karşı çıktığını belirten Lapid, bunun, Filistin-İsrail problemini çözecek temel unsurlara karşı atılmış tek taraflı bir adım olduğunu ve barış süreci beklentilerine ziyan verebileceğini kaydetti.

Lapid, “Filistinliler, müzakereleri tek taraflı adımlarla değiştirmek istiyor ve İsrail’e saldırmak için bir kez daha BM’yi kullanıyor. Atılan bu adım, sahadaki durumu değiştirmeyecek ve Filistin halkına hiçbir getirisi olmayacak ve belki de tansiyonu yükseltecek.” sözlerini kullandı.

Filistin’in attığı bu adımı desteklemenin “terör örgütlerine ve İsrail karşıtlığı kampanyasına verilmiş bir ödül” olduğu görüşünü savunan Lapid, karar tasarısına onay vermeyen ülkelere de teşekkür etti.

İsrail Savunma Bakanı Beny Gantz ise yaptığı yazılı açıklamada, Filistin’in bu adımını, bölgede istikrarı sarsacak bir adım olarak nitelendirdi ve bunun, gelecekte muahedeye varma mümkünlüğünü sonlandıracağını söz etti.

Filistin’in, İsrail işgali ve işlenen suçların hukuki sonuçlarıyla ilgili ICJ’den görüş bildirmesini talep ettiği karar tasarısı, BM Genel Heyeti Özel Siyasi ve Dekolonizasyon Komitesinde, 11 Kasım’da yapılan oylamada kabul edilmişti.

Komitede yapılan oylamada, tasarı 17’ye karşı 98 oyla kabul edilirken 52 ülke çekimser oy kullanmıştı.

Karar tasarısında, Milletlerarası Adalet Divanı’ndan, İsrail’in Filistin halkının kendi yazgısını tayin hakkını ihlali, uzun müddettir devam eden işgal ve Filistin topraklarının gasbedilmesinin hukuksal sonuçlarını açıklayan bir görüş bildirmesi talep ediliyor.

Tasarının gelecek ay BM Genel Heyeti’nde oylamaya sunulması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu