Ekonomi

Oklahoma yargıcı ESG karşıtı yatırım yasasını durdurdu

Yeni bir gelişme olarak Oklahoma’da bir yargıç, eyalet emeklilik sistemlerinin petrol ve gaz endüstrisi yatırımlarını azaltan şirketlere yatırım yapmasını önlemek için tasarlanan bir eyalet yasasına karşı geçici bir tedbir kararı aldı. Oklahoma Bölge Mahkemesi Yargıcı Sheila Stinson Salı günü, geçen yıl yasanın anayasaya uygunluğuna ve muğlak diline itiraz eden bir dava açan emekli Don Keenan lehine karar verdi.

2022 Oklahoma yasası, fosil yakıt çıkarlarını, finans şirketleri tarafından giderek daha fazla benimsenen iklim kaygılarından etkilenen yatırım stratejilerinden korumayı amaçlayan Cumhuriyetçi liderliğindeki girişimlerin daha geniş bir eğiliminin bir parçasıdır. Bu mevzuat JPMorgan Chase (NYSE:JPM) ve State Street (NYSE:STT) gibi şirketleri yatırım portföyleri aracılığıyla iklim değişikliğini azaltma çabalarına katılımlarını azaltmaya sevk etti.

Söz konusu yasa, devlet kurumlarının enerji şirketlerine yatırım yapmayı engelleyen finansal kuruluşlarla ilişki kurmasını yasaklamakla kalmıyor, aynı zamanda devlet haznedarının bu tür firmaların bir listesini tutmasını da zorunlu kılıyor. Sayman Todd Russ geçen yıl bu zorunluluğa uyarak BlackRock (NYSE:BLK), Wells Fargo (NYSE:WFC), JPMorgan Chase ve Bank of America’yı listedeki şirketler arasında saydı.

Yargıç Stinson’un kararında, eyalet anayasasının emeklilik fonlarının yalnızca katılımcıların yararına olacak şekilde yönetilmesini zorunlu kıldığı vurgulandı. Stinson, yasanın emeklilerin çıkarlarına odaklanmak yerine siyasi hedeflere öncelik verdiğinin ve petrol ve gaz endüstrisini desteklediğinin altını çizdi. Stinson ayrıca, yasada kritik terimlerin net olmayan ve çelişkili tanımlarının bulunduğuna dikkat çekti.

Karara cevaben, Hazine Müsteşarı Russ’ın sözcüsü e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, kararın ESG uygulamalarına karşı çabaları caydırmayacağını belirtti ve kararı temyize götürme hazırlıklarından bahsetti.

Karar Oklahoma’yı doğrudan etkilese de, hukuk uzmanları bunun diğer eyaletlerde çıkarılan benzer boykot karşıtı yasalarda potansiyel zayıflıklara işaret edebileceğini belirtiyor. Ropes & Gray’de avukat olan Robert Skinner, mahkemenin kararının ardındaki mantığın daha geniş etkileri olabileceğini, zira birçok yasanın emeklilik varlıklarını emeklilerin çıkarları doğrultusunda yönetmek yerine siyasi gündemleri ilerletmek için kullanmakla eleştirilebileceğini belirtti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberorhangazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu