Ekonomi

SEC tüm spot Bitcoin ETF kararlarını erteledi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEC); BlackRock, WisdomTree, Invesco Galaxy, Wise Origin, VanEck, Bitwise ve Valkyrie Digital Assets dahil olmak üzere tüm spot bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularına ilişkin kararları Ekim ayına erteledi.

şu anda düşüş eğiliminde bitcoin(BTC) haber üzerine %4,46 düşüşle yaklaşık 26.000 dolara düştü.

Geçen ay SEC, hem kripto yüklü hem de Wise Origin (Fidelity), BlackRock ve Invesco Galaxy gibi klasik finans şirketlerinin en son başvurularını incelemeye başladı. Başvuru sahipleri, bitcoin alanına daha fazla perakende yatırım yapılmasına olanak sağladığını, yatırımcıları bir cüzdan oluşturma veya bitcoin satın alma zorunluluğundan kurtardığını iddia ettikleri ilk spot Bitcoin ETF’sini başlatmayı umuyorlar.

Gecikmeler, SEC’in nihai bir karar vermeden önce başvurular hakkında daha fazla kamuoyu geri bildirimi istediğini gösteriyor.

Karar almak için ertelenen tarihler şu şekildedir:

  • Bit bazında: 16 Ekim
  • Bilge Köken (Sadakat), Galaksi ve Bilgelik Ağacı: 17 Ekim
  • Valkyrie: 19 Ekim

Organizatörün nihai karara varmak için başvuruları incelemeye başladığı andan itibaren toplam 240 günü vardır.

Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı zafer bu gecikmelerde büyük rol oynuyor. SEC, diğer ETF başvurularını ve Grayscale’in teklifini reddederken emsal argümanlar kullandı. Temyiz mahkemesi, düzenleyici kuruma başvuruyu yeniden değerlendirme emri verdi.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu