Haber

Yaycı Paşa’dan ‘yeni 15 Temmuz’ uyarısı

Mavi Vatan Denizcilik ve Küresel Stratejiler Merkezi (TÜRK DEGS) Lideri Tuğamiral ve Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cihat Yaycı, Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’da yaşanan FETÖ girişiminin daha geniş ve aktif bir şekilde tekrarına hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. “Türkiye 15 Temmuz 2016 saat 20.30’a yeniden çok yaklaşıyor.”

Cihat Yaycı, Ayvalık’ta düzenlenen “Doğu Akdeniz’de Yunan Yayılımı ve Mavi Vatan” konulu konferansta yaptığı konuşmada, FETÖ ile mücadelede ciddi eksikliklerin olduğunu savunarak, “Cumhurbaşkanımızın iradesinin yerinde olmadığına inanıyorum” dedi. bürokrasi ve kurumlar tarafından karşılanıyor.Milli İstihbarat Teşkilatı, Jandarma ve birkaç kahraman savcı.Ancak bu çaba sadece bu birimlere bırakılacak bir çaba değil.Her kurum bu çabayı göstermeli.Diyanet İşleri Başkanlığı yapmalı. Bunu kendi içinde, Yükseköğretim Kurulu kendi içinde yapmalı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı kendi içinde yapmalı, çünkü bu örgütün devlete ve kurumlara nasıl sızdığı, itirafçı açısından kesişmeler ve anomaliler var. Daha önce FETÖ’yle bağlantılı olduğu tespit edilen kişilerin sosyal, mesleki ve eğitimsel omurgaları oldukça sağlam ve bunlardan birçok kriter ortaya çıkıyor. çıkıyor. Örneğin; Sınav hırsızlıkları, katalog evlilikleri, kayıtlarda birbirlerine destek olmaları, atamaları, görev yerleri, hangi gazeteleri yazdıkları, hangi üniversiteleri çıkardıkları, tez komitesinde kimlerin olduğu, kimlerin tavsiyelerde bulunduğu, kimlerin ekip oluşturduğu tüm bunlar belirlendi. Onun için bunları tespit etmek kolay ve değerlidir. ‘Hadi bunları hapse atalım’ demiyorum. Ama devlet birimlerinde, devletin akademilerinde makul yerlere gelmemeleri lazım. Devletin eğitime ve buna benzer yatırım yapmaması lazım. Kimlikleri belirlensin, çok daha az yetkili ve sorumlu durumlarda görevlerini yapsınlar” dedi.

“FETÖ ile mücadele çerçevesinde kanunlarda özel bir düzenleme yapılmadı, bu çok büyük bir eksiklik”

Cihat Yaycı, devletin de özel sektör gibi kiminle çalışıp çalışmayacağına özgürce karar vermesi gerektiğini belirtti. “Artık sütten dilimiz yandı, yoğurdu üfleyerek yemeliyiz. Şüphesiz devletin bundan faydalanması lazım. Bu son derece kıymetli. İdari tasarruf ile adli işlemleri karıştırmamak lazım. Özel bir düzenleme yapılmadı. FETÖ ile mücadele çerçevesinde kanunlarda bu çok büyük bir eksiklik, bu düzenleme yapılmadığı için birçok FETÖ’cü beraat ediyor ya da delil yetersizliğinden ‘kovuşturma açılmasına gerek yok’. Yaş da yanmış olabilir ama bunların sayısı çok çok azdır” dedi.

FETÖ üyesi olmaktan yargılanan ve kamu görevinden ihraç edilenlerin kamudaki görevlerine dönme kararları alınırken incelenmesi gerektiğini savunan Cihat Yaycı, “Bunlar hangi kampanyaları yürüttü?” Bireylerin kamu görevinden ihraç edildikleri andan iade kararına kadar kimlerle birlikte oldukları, kimi övdükleri, kimi kötüledikleri, FETÖ’cülerle herhangi bir bağlantıları var mıydı? Yapıldıysa, kamu görevinden alındıktan sonra ne yaptılarsa, bunların da dosyalanması ve ona göre karar verilmesi gerekiyor” dedi.

“FETÖ bir casusluk örgütüdür”

FETÖ’nün bir terör örgütü olmanın ötesinde bir casusluk örgütü olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“DHKPC, PKK, TİKKO, IŞİD gibi sadece terör örgütlerine yönelik çıkarılan yasa ve sistemlerle FETÖ ile çalışmalar yürütülemez. Bu konuda yeni mevzuat kuraldır. Aynı zamanda FETÖ ve Çaba Kurumu oluşturulmalıdır. bir an önce. Çünkü FETÖ şu anda Türkiye’de çok meşgul. Onlar daha güçlüler. Çok ciddi ve cüretkâr bir şekilde konuşuyorlar ve hareket ediyorlar. FETÖ ile mücadele edenlerle mücadele başladı. Bunu size bir not olarak vermek istiyorum. mesaj: Türkiye 15 Temmuz 2016 günü yine saat 20.30’a yaklaşıyor. Ancak bu sefer sadece klasik bir askeri girişim olarak. Bu sefer ekonomik ve sosyal zorluklar nedeniyle halkın sokağa indirilmesi ve meselenin kışkırtılması planlanıyor. Sığınmacıların ve Türk Milletini mültecilerin karşısına çıkarmak. O zaman bunun bazı ekiplerle idareyi ele almak şeklinde olabileceğini düşünüyorum. Takdir yetkisi yetkililerindir.” – BALIKESİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu