Haber

Yemen hükümeti, Arap Para Fonu ile 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Yemen hükümeti, Arap Para Fonu ile ülkedeki ekonomik, mali ve nakdî ıslahat programlarının desteklenmesi için 1 milyar dolarlık bir mutabakat imzaladı.

Yemen resmi haber ajansı SABA’ya göre, anlaşmanın imzaları Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’da, Yemen Maliye Bakanı Salim bin Berik ve Merkez Bankası Başkanı Ahmed Galib el-Mabeki ile Arap Para Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman el-Humeydi tarafından atıldı.

Haberde, söz konusu reform programının, 2022-2025 tarihlerini kapsadığı ve Yemen’de ekonomik, mali ve mali istikrarın desteklenmesi, kamu maliyesinin güçlendirilmesi, yeni iş imkanlarının oluşturulması, kapsamlı ve sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesi ve finansal kurumların tekrar yapılandırılmasını hedeflediği tabir edildi.

Yemen Maliye Bakanı Bin Berik, yaptığı açıklamada, kelam konusu programın, ekonomik ıslahatların uygulanması, kaynak toplanması, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası’nın kapasitesi ile petrol dışı gelirlerin artırılması açısından önemli olduğuna işaret etti.

Arap Para Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Humeydi de anlaşmanın, ekonomik reformları teşvik etme, Yemen’deki mali ve finansal kurumları tekrar inşa etme, gelirleri artırma, işsizlik ve yoksulluk oranlarını düşürme ve vatandaşların hayat standartlarını yükseltme açısından ehemmiyetine vurgu yaptı.

Yemen Merkez Bankası Lideri Mabeki ise programın, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklendiği bilgisini paylaştı.

Yemen, tarihinin en makûs ekonomik krizini yaşıyor. Hükümet, bu krizi yönetme konusunda efor sarf etse de Yemen riyalinin dolar karşısındaki düşüşüne pürüz olamıyor.

Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve birtakım bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu